| Secretkkk a întrebat:

Dati-mi o lista de alimente care pot fi mincate la o dieta mai stricta de slabire? Si caloriile alimetelor la 100g?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În principiu, trebuie să consumi mai PUŢINE calorii/zi ( şi să faci multă mişcare ) - pentru "ajutor" în alegerea alimentelor vezi lista de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice mancare sanatoasa e buna. Stiu ca multa lume stramba din nas cand vine vorba de asta, dar e foarte adevarat si ai atatea optiuni.
Vegetale, fructe, carne (nu e nici o problema atata vreme cat nu e grasa), peste (mai slab), fainoase si paine (mai putine), numai din dulciuri ar fi bine sa reduci mai mult.
Ideea e, daca vrei sa slabesti, sa mananci cat mai variat si des. Daca inainte mancai 2-3 mese pe zi, acum redu portiile si incearca 5-6.
Nu redu caloriile. AI NEVOIE de 2000 pe zi, orice s-ar zice. Asta e aportul normal. Atunci cand il reduci, corpul poate parea ca slabeste la inceput, dar apoi va realiza ca nu il hranest destul si se va agata de fiecare calorie pe care o primeste, depozitand-o si astfel tu te vei ingrasa.
Plus putin sport, vei vedea rezultatele in cateva luni. Si vor tine pe mai departe.
Nu vrei sa slabesti brusc si foarte mult odata, pentru ca tot la fel le vei pune si la loc.
Succes happy

Răspuns utilizator avertizat
| ElementX a răspuns:

De asemenea, intr-o dieta trebuie sa bei multe lichide (2.5 l apa/zi). Mananca bine dimineata. Recomandat iaurt slab cu fulgi de ovaz, dar ai grija ca aceste cereale trebuie mancate in portii mici. Dimineata e foarte buna o banana, deoarece iti ofera energie cateva ore bune, decinu ti-e mai foame atat de des. Interzise: painea alba, paste fainoase, pizza, grasimi, smantana, frisca, dulciuri!

| ElementX a răspuns:

Piept de pui file, fara piele:114 kcal
Castraveti 19
Ciuperci 35
Mazare verde 96
Salata verde 22
Spanac 25
Salata de sfecla rosie 38
Varza acra 18
Varza rosie 33
Mandarine 40
Mere 70
Merisoare 67
Mure 77
Nectarine 56
Pepene galben 30
Pepene verde 29
Branza de vaci slaba 97
Iaurt slab 30
Lapte vaca integral 67
Iepure 98
Oaie slaba 144
Ficat porc 146
Ficat vita 146
Ficat pui 146
Inima 93
Ou(fiert) 85
Cafea 0
Ceai 0
De asemenea, intr-o dieta trebuie sa bei multe lichide (2.5 l apa/zi). Mananca bine dimineata. Recomandat iaurt slab cu fulgi de ovaz, dar ai grija ca aceste cereale trebuie mancate in portii mici. Dimineata e foarte buna o banana, deoarece iti ofera energie cateva ore bune, decinu ti-e mai foame atat de des. Interzise: painea alba, paste fainoase, pizza, grasimi, smantana, frisca, dulciuri!

| TheRageQuitter a răspuns:

Nu tine o dieta si mananca regulat, echilibrat si sanatos.

Dieta iti cheltuieste din bani + ca iti va fi foarte greu sa te tii de ea.

| cocolina2001 a răspuns:

De pe ora 6 poti manaca iaur sau pufuleti simpli ca nu ingrasa! asa am slabit eu! multumesc:*

| MmPufi a răspuns:

Daca vrei sa ti sura nu o sa iti iasa daca te ei dupa cure si e adevarat ca nici faza cu infometatu nu e buna.dar nu e pe un termen lung....pe zii fara sa faci nic efectiv miscandute dormind zambind lucruri zilnice arzi peste 3000 de calorii pe care in mod normal le mananci daca te raportezi la 100 sau mai putin asta e tot eu sicer timp de o luna am mancat doar cate un iaur pe zi si am slabit 10 kg si acum sunt bine si nu mi s-a intamplat absolut nic

| Maria_anna_1998_OxnS a răspuns:

Eu iti recomand sa nu incepi diete stricte ..ar fi mai bine sa faci multa miscare sa bei apa si sa consumi alimente bogate in proteine si mai putin alimente bogate in grasime si zahar big grin iar seara sa mananci mai putin