| myxolaryy a întrebat:

DAU FUNDA VA ROG RASPUNS URGENT bunaasad vara mea are 12 ani si a lesinat este normal? spunea ca vedea buline prin baie si auzea ca si cum ar fi un robotzel. a lesinat in dus am scos-o de la dus i-am dat un calciu si apoi sia revenit este normal? oare de la menstruatie i-a venit acum 3 saptamana si e 27 iar trebui sai vina de la ce a lesinat? ce analize sa ii facem? din sange? sau ar putea fi de la glanda tiroida, mama ei adica matusa mea a fost operata de tiroida i-a fost scoasa ce am putea face? DAU FUNDA VA ROG RASPUNS URGENT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Dupa cum relatezi tu este vorba de o lipotimie pentru ca nu si-a pierdut cunostinta.Aceasta stare de lesin ar pute fi rezultatul unei spasmofili(cadere de calciu), scaderea tensiunii arteriale, scaderea glicemiei.Trebuie sa mearga la medicul de familie pentru investigatii.

11 răspunsuri:
| myxolaryy explică:

Si la 27\

| myxolaryy explică:

Va multumesc tuturor din suflet vom merge la doctor si vom vedea

| Innovation a răspuns:

Am mai vazut cazuri asa.Mai demult aram la un club de muzica si o fata a lesinat dintr-o data.Era din cauza ca nu mancase ori ca nu avea calciu.Nu cred ca e din cauza menstruatiei.Eu zic sa mergeti la medic, el va va spune sigur de la ce e si ii va face analize verisoarei tale daca e nevoie.Bafta si multa sanatate!

| NuImiPunNume a răspuns:

Nu stiu, cel mai bine este sa o duci undeva la urgenta eventual, poate sa fie o gramada de variante si este bine sa o consulte un medic, la cjestii de genu, nu trebuie sa presupunem sau sa ne intrebam ''oare de la x sau Y!?'', Duo la medic, la spital., la urgenta ca sa puteti ramane linistiti!

| swgirl a răspuns:

Cadere de calciu. sa si faca analize la sange si se va vedea. linisteste te.

| Andrei07565486 a răspuns:

In primul rand nimeni de aici nu e calificat sa iti dea un raspuns, ce putem sa iti spune este atata: du-te si consulta un medic el poate sa iti dea toate detalile

| Aale10433 a răspuns:

Poti sa o duci la control, probabil e lipsa mare de calciu.
nu stiu... cel mai bine e sa mergi cu ea la un control.

| vero3247 a răspuns:

Cel mai probabil e o cadere de calciu, nu prea cred ca e de la tiroida pentru ca si mama mea avea probleme iar mie nu mi s-a intamplat nimic asemanator pana acum.

| simona223 a răspuns:

Du-o la un doctor te va ajuta.BAFTA

| karinamark a răspuns:

Analize de sange. Si nu te panica degeaba poate fi o simpla cadere de calciu sau o lipsa de fier se trateaza cu cateva suplimente alimentare prescrise de medic.Asa ca stai linistit happy

| Leillah a răspuns:

Bunahappy
Nu cred ca este normal...Mai bine ai vorbi cu ea si ai putea sa o duci la un medic pentru a o consulta. Nu prea e de gluma cu astfel de lucruri.