| tweety21 a întrebat:

Dc ma ustura jos?
Astazi dupa ce am intretinut relatii sexuale cu sotul meu a inceput sa ma usture tare, dc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai o infecție, trebuie să mergi cât mai repede la ginecologie, diagnostic și tratament.
Trebuie și soțul tratat iar după vindecarea completă puteți avea viață sexuală, în timpul tratamentului să nu folosești prezervativul, stați cuminți până la însănătoșire.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Usturimile/durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori de altă afecţiune ( anexită, infecţie urinară, etc. ),...

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Infectie urinara, dar cel mai sigur mergi la doctor!
Pana atunci abtineti -va de la relatii sexuale!

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil de la acea "frecare" ca sa ii zic asa, data urmatoare incercati sa folositi si lubrifiant.

| Alcyon a răspuns:

BTS-urile doar in cazuri rare, duc la deces (eu stiu, daca ai ceva grav, gen SIDA). E posibil totusi sa ramai sterila daca nu le tratezi (adica sa nu mai poti face copii). De asemenea, daca se agraveaza, sunt mult mai greu de tratat. Mergi la medic si nu mai sta asa.

| dragodana a răspuns:

Salut! Parere personala(ca am trecut prin asta):ai Candida.Ai o secretie albicioasa? Daca este o infectie puternica secretia este verzuie.Dar TREBUIE sa te duci la doctor.Nu incerca de capul tau medicamente ca s-ar putea sa dai bani degeaba pe ele. Spre exemplu, la mine nu a avut efect Canesten Gyn, a mers Cervugid ovule.De unde ai luat asta? Poti sa o iei foarte usor:de pe un capac de WC,daca te stergi cu un prosop strain(si tu nu stii ca e infectat), de la sex oral(mai toti avem candida in gura), de la sotul tau(barbatii sunt doar purtatori, la ei nu se manuifesta), de la antibiotice.Asa ca du-te la medic.Nu-i nicio rusine.Se intampla. Poti avea o infectie puternica si-ti trebuie medicamente mai puternice.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Cel mai probabil, ai o infectie si ai nevoie de un consult ginecologic, care sa determine exact tipul acesteia. Dupa ce vei afla cu certitudine ce anume, are nevoie si sotul tau de tratament. Sanatate multa!

| tweety21 explică:

Dar se pune problema sa avem vreo boala ca SIDA sau ceva doar ptk ma ustura?

| RAY a răspuns (pentru tweety21):

Sida nu doare jos, probabil o infectie

| Fatamuntilor a răspuns (pentru tweety21):

Nici SIDA nu se face asa usor, nici alte boli asemanatoare, mai ales daca folositi prezervativ.

| tweety21 explică:

Nu ma pot duce la doctor o perioada, dar daca ar fi o infectoe ar putea fi ceva grav grav as putea muri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tweety21):

Intai incearca un lubrifiant.Nu te speria inca. Poate nu erai destul de uda.