| iri a întrebat:

Dca am un regim de slabit si pot consuma zilnic 600-800 kcalorii si am si o lista cu ceea ce am voie sa mananc si ceea ce nu am voie, dar eu as vrea sa mai inlocuiesc cate ceva cu dulciuri (care firesc se afla la alimentele interzise), dar fara sa depasesc cantitatea de calorii admise mai are efect regimul? De cele mai multe ori nu consum nici macar 600 de kcalorii intr-o zi.
Am regimul de la medicul endocrinolog si il tin de vreo 2 luni jumate si ma simt foarte bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andrew_9324 a răspuns:

Mda aceeasi prostie pe care am facut-o si eu. Ai grija, eu am facut mari caderi de calciu, erau zile in care pur si simplu nu ma tineam pe picioare, la scoala nu ma puteam concentra deloc... mananca normal sau cel putin daca vrei neaparat sa slabesti consulta un nutritionist, nu ti strica sanatatea cu prostii de gen.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o mare prostie, fiindca scazi din alimentele strict necesare care si asa se afla in cantitati minime. Incet-incet vei face deficit de proteine si te vei imbolnavi fara sa simti. La un regim cu atat de putine calorii nu ai voie sa modifici absolut nimic, alimentele esentiale sunt la minim pentru supravietuire.

Abh
| Abh a răspuns:

600 de calorii pe zi este extrem de putin. asta ar insemna sa nu faci efort fizic deloc, adica sa stai numai la pat. ma mir ca ai energie sa stai in picioare. intr-o dieta sunt necesare cam 1500 de kcal pe zi. si miscare. daca te infometezi in halul asta, riscul sa iei in greutate vertiginos la oprirea regimului, este foarte mare.

| psiholoaga a răspuns:

Ai foarte putine calorii in dieta. Ma intreb ce se va intampla in faza platou, cand nu vei mai slabi, de unde vei mai reduce calorii. Te sfatuiesc sa iti schimbi medicul. Ca sa iti raspund si la intrebare, da, regimul are efect. Poti sa mananci o ciocolata (si atat in fiecare zi) si vei slabi, INSAAAA, ia in considerare ca vrei sa inlocuiesti ceva plin de vitamine sau minerale (banuiesc ca pe lista permisa se afla legume, fructe, lactate etc.) cu ceva ce e zahar gol. De unde isi ia corpul tau substante nutritive daca putinele calorii pe care le consumi ii ofera doar zahar? Nu e o tragedie sa mananci un baton de ciocolata tip mars care e hipercaloric la o saptamana. Insa asta in contextul in care in rest ii dai corpului ceva cu care sa functioneze, nu zahar sau faina.

| mariazet45 a răspuns:

Cat ai slabit in 2 luni? Cred ca e prea putin 600 de calorii, in functie de greutatea pe care o ai de inaltime si mod de viata, poti stabili ce poti manca zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa termini cu caloriile astea, am o vecina care a ajuns la spital, mai usor, daca vrei sa introduci si dulciuri inseamna ca organismul tau o cere, asta inseamna lipsa de energie, inseamna anemie scaderea sistemului imunitar, vezi ca esti la un pas de anemie feripriva si atunci o sa ai regim de spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da ce doctor imbecil ți-a dat dietă de 600 de calorii pe zi? La cât de proști sunt, nu știu la ce mai mă mir!
Nu medicul endocrinolog îți face dieta, ci nutriționistul!
Ce vârstă ai, înălțime și greutate?
Dacă începi să înlocuiești alimentele permise cu cele nepermise, este în dezavantajul tău, riști să iei în greutate!
Trebuie să înveți să mănânci sănătos pentru a ajunge la greutatea normală și păstrarea ei în timp.
Să nu uiți că și mișcare completează tabloul sănătății.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant foarte putine calorii, ti-a dat cineva acest regim? Trebuie sa consumi calorii in functie de greutatea care o ai, inaltimea si efortu depus, insa nu ai voie la acest regim hipocaloric dulciuri decat asa la 3 sau 4 zile o patratica de ciocolata daca iti este pofta, pentru ca aceasta se arde foarte usor.