| Andrea39 a întrebat:

De 2 zile sunt foarte putin racită. Imi curge nasul si ma doare putin gatul.Am luat medicamente, am baut ceaiuri, am mancat supe dar raceala nu a trecut.Ce sa fac ca imi treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ia la tine si foloseste batista.

Nu lua medicamente (antibiotice) fiindca nu au efect asupra virusilor (doar asupra microbilor) iar gripa este cauzata de virusi. Facand exces de antibiotice, organismul tau se va obisnui si nu va reactiona atunci cand vei avea nevoie intr-adevar de antibiotice!

Mananca multe fructe coapte, de sezon.

Nu te imbraca cu n-spe randuri de haine, doar cu putine, sa se invete organismul tau cu vremea mai rece.

Poti sa bei ceai de ceapa indulcit cu miere, respectiv sa lingi miere (1-2 linguri dupa fiecare masa.

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Bea teraflu sau aspirina.Stai sa transpiri sa iasa raceala sau mergi la un medic sa nu fie ceva mai grav

| anonimg a răspuns:

Consuma alimente crude care contin vitamina A si vitamina C. Acestea vor ajuta sistemul imunitar. Daca ai fi consumat aceste alimente, acum nu ai mai fi fost bolnavioara.winking

| DaniTDCI a răspuns:

Frate cand va aud cu " am baut ceaiuri, am mancat supe," ce legatura au aceste alimente cu raceala? da, te fac sa te simti mai bine, dar nu te trateaza, iti recomand theraflu, succes

| anonyymuusss a răspuns:

Eu iau Modafen capsule și in 2 zile îmi trece. Dacă nu, bea lapte fierbinte cu miere. Sau mai poți încerca ceaiul de ghimbir sau ghimbir simplu cu lămâie, desfunda sinusurile. Însănătoșire grabnica!

| StefanTS a răspuns:

Stai in pat invelit si bea ceai in 2 zile ai scapat de raceala

| RobertEmy17 a răspuns:

Nu rebuie sa iei multe pastile. Un singur paracetamol e de ajuns si te pui in pat invelita. o sa transpiri si o sa te simti mai bine maine dimineata. iti spun din propria experienta. Vindecare grabnica :*

| FloareDeCrin50 a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor sau la spital!