| Laurretta a întrebat:

De cam 15 minunte ma doare foarte tare in partea dreapta jos. nu am facut efort sau ceva de genu'. ar putea fi ampendicita?
p. s. nu am mai fost operata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

De obicei apendicita debuteaza cu dureri epigastrice ( in dreptul stomacului) care "coboara" in cateva zile in dreapta jos; de asemenea si greata, varsaturi, febra, stare generala proasta, dar nu e obligatoriu. Intarirea abdomenului (asa cum zice Stefi) apare atunci cand se produce peritonita datorita perforarii apendicelui, dar nu este cazul tau pentru ca in mod sigur nu ai putea sta pe scaun si cere sfaturi pe TPU tongue

5 răspunsuri:
| Gabonne1982 a răspuns:

Poate ai mancat ceva gras si ti-a cazut greu la ficat big grin ...sau poate o apendicita

| Stefi_2999 a răspuns:

Daca ti s-a intarirt si abdomenul atunci da. Take care! Toate cele bune!

| Astamicaa a răspuns:

S-ar putea sa fi racit si la ovare...dar s-ar putea fii si apendicita...nu mai sta.du-te la doctor :* insanatosire grabnica >big grin

| ToxicGirl a răspuns:

Pai depinde.Ar putea sa insemne si ca iti vine ciclul. Daca te doare chiar de nesuportat insemna ca totusi ar trebui sa mergi la un doctor sa vada ce ai.Pana atunci incearca sa te masezi in locurl unde te doare.Baftahappy

| alynutzsu93 a răspuns:

Daca ti-a amortsith picioru` drept si in plus nu poti sa duci picioarle a piept cand esti intinsa pe spate., mai mt sgr ea e...sad