| Lory37 a întrebat:

De câte ori pe an/luna reapare herpesul genital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

De cate ori sunt indeplinite conditiile care ii favorizeaza nedorita manifestare.
"Probabilitatea de recurență a herpesului genital crește dacă:
Ai un sistem imunitar slăbit;
Suferi de oboseală cronică;
Ai avut o intervenție chirurgicală;
Ai o viață sexuală bogată și schimbi partenerii des;
Ești expus la stres emoțional sau ai trecut printr-o traumă.

Herpesul genital nu este vindecabil. Totuși, administrarea unor medicamente precum antiviralele orale pot reduce din severitatea și durata simptomelor. În cazul durerilor puternice, se pot lua analgezice. De asemenea, tratarea simptomelor ajută la evitarea apariției complicațiilor și poate contribui la reducerea, într-o oarecare măsură, a riscului de transmitere. Menținerea sistemului imunitar sănătos, precum și igiena zonei genitale ajută și ele la micșorarea intensității simptomelor."
https://bioclinica.ro/......-prevenire

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Herpesul reapare daca nu a fost tratat /eliminat complet din organism SAU daca te re-infectezi.
Cum - in majoritatea cazurilor - herpesul genital se ia prin contact sexual sau prin transmitere prin atingere (dupa alt infectat) prin toaleta sau lenjerie etc, este bine sa se identifice si sa se trateze si persoana de la care te-ai infectat!