| DanaX a întrebat:

De cateva luni ( aproximativ 3 luni ) am un cos pe fața, mai exact pe obraz. Am fost la doctor, mi-a dat Zineryt si Skinoren iar intr-o perioada se facuse doar o pata. Dupa ce nu prea am mai continuat tratamentul s-a "umflat" iar. Eu nu am cosuri si de obicei cand imi ies, ies doar 1-2. Doctora mi-a sugerat sa ma duc la chirurgie sa mi-l scoata prin laser. Vreo fata cu experienta? Este posibil sa ramana semn dupa ce il scoate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Incerca sa iti dai cu Mibazon. E un unguent ce contine 3 antibiotice si un cortizon si e foarte bun. Il gasesti la farmaciile veterinare si costa in jur de 10 ron. Incearca cu asta inainte sa te duci la chirurgie. Daca e doar o infectie simpla si nu e furuncul sau ceva mai grav, e posibil sa iti treaca

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Te sfătuiesc sa nu iți mai spargi coșurile, pentru ca o sa iți apară mai multe. Când le spargi o parte din infecție se duce in sânge si apoi iți apar mai multe in zona respectiva.
Eu am avut probleme cu coșurile mult timp si am reușit sa scap după ce am folosit un tratament anti-acnee recomand de un doctor dermatolog foarte bun.

Medicul mi-a dat sa îmi cumpăr tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.

Pe lângă creme eu mi-am schimbat săpunul normal cu un săpun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai.
La mine efectele s-au văzut foarte repede…. tenul a devenit foarte curat iar coșurile si punctele negre s-au uscat si apoi au dispărut complet.

| alylory4506 a răspuns:

Buna.sincer eu am cosuri de vreo 4 ani daca nu ma insel si am folosit ataaaaatea tratamente,alifi etc. si tot nu-mi trec, ba imi trec, ba imi apar.DESI nu este sugerat ce o sa-ti spun acum,cred ca e o solutie buna: incearca sa-l storci,dar numai daca e alb, iar apoi dai cu alifi, gen zineryt sau isotrexin ca sa se usuce...asta e o metoda mai buna decat cea cu laserul...si cred ca doar pentru 1 cos, chestia asta e chiar ciudata.NU iti sugerez asta!

| DanaX explică (pentru alylory4506):

Eu nu am avut probleme niciodata cu cosurile doar acum unul singur laughing Problema e ca nu este ca un cos normal alb si mic. e ca o galma nu stiu cum sa explic mai exact. Mi s-a mai zis sa astept primavara-vara ca sa se "exfolieze" la soare. Doctorul mi-a zis sa nu il storc ca sunt posibilitati sa ramana semn. Deocamdata nu ma grabesc cu chirurgia mai de graba as astepta soarele.