| Marii a întrebat:

De cateva saptamani mi-au aparut niste pete mai deschise la culoare, sunt micute, dar vizibile. De la ce pot fi? Am mai avut o data o problema cu o alergie, dar atunci imi aparusera bubite rosi, s-ar putea sa fie totusi o alergie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca sunt maroniu deschis si sunt la nivelul tegumentului, poate fi pitiriazis vezicolor, este o ciuperca a pielii si e contagioasa. Te sfatuiesc sa te duci la un medic dermatolog fiindca, netratate, se extind.

Abh
| Abh a răspuns:

Poate fi vitiligo daca petele sunt mari si decolorate.

soothe
| soothe a răspuns:

Da, s-ar putea sa fie alergie. Daca esti mai explicita si dai mai multe detalii referitoare la locul aparitiei si alte simptome conexe vom incerca sa iti fim de mai mult ajutor.

| emy a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic.Cauzele pot fi multiple si, de aceea, te sfatuiesc sa mergi la un medic dermatolog.Sa nu iei medicamente de capul tau, caci risti sa-ti faci mai rau! Multa sanatate!

| Marii explică:

Petele sunt pe partea exterioara a antebratului - pe parte pe care te bronzezi mai tare - si sunt mai deschise decat culoarea pielii, dar sunt la fel ca partea aceea din antebrat unde nu prea te bronzezi (pe unde nu creste parul).

| Marii explică:

Vitiligo? Petele sunt mici si foarte putin deschise. Daca am boala asta si n-o s-o pot trata (doamne fereste) imi tai singura gatul. :-ss