| Noone4u a întrebat:

Hei TPU, am o probelma. De 3 saptamani imi apar iritatii pe piele, unele sunt pete care ulterior cand ma scarpin se umfla, iar altele sunt micute si ca niste bubite si ma mananca foarte rau. De prima data cand mi-au aparut am fost la medicul de familie si mi-a spus ca este o alergie, mi-a prescris niste pastile, le-am luat insa nu au trecut. Continua sa apara, au inceput de la glezne si s-au tot extins apoi pe aproape toata suprafata corpului, mai putin pe fata. Am observat ca apar intr-o zona si se intind pe acea zona, De exemplu imi aparusera pe vurta, s-au extins doar pe burta, iar cam cand au inceput sa treaca mi-au aparut 2-3 pe maini, acum s-au extins pe maini. Aveti idee cam ce ar putea fi? Ce as putea face? Maine ma voi duce din nou la medicul de familie, imi e greu sa cred ca este decat o alergie. happy Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o alergie, de scabie ( râie ), o dermatită, etc.

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist DERMATOLOG!
Evident, întâi mergi la medicul de familie şi CERI o Trimitere la Dermatologie.

Vezi detalii despre scabie la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/scabia-raia_1368

http://www.romedic.ro/scabia

Ar trebui să mergi şi la un control de specialitate, la medicul ALERGOLOG, pentru nişte teste alergologice.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-alimentare_830

http://www.sfatulmedicului.ro/Investigatii/teste-alergologice_836

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

In loc sa mergi maine, mai bine mergi astazi la dermatolog.

| Ciumica a răspuns (pentru cristimihailov):

In intrebare spune ca va merge maine (pe data de 7 Noiembrie), deoarece intrebarea a fost pusa pe 6 Noiembrie, iar tu (pe data de 7 Noiembrie) ii spui sa nu mearga maine (teoretic, pe 8 Noiembrie), ci sa mearga azi pe 7 Noiembrie.
E putin haioasa fraza.

| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie vazut ce e: alergie, scabie (rabie) sau varicela. Cum sunt iritatiile? Bubite, sau ce? Egale, inegale?

| CaSiHai a răspuns:

Sa nu te-o fi muscat ceva

| Ciumica a răspuns:

Depinde cum percepi tu cuvantul "alergie"
Alergia poate fi o reacție modificata a unui organism la contactul cu anumite substante.
De ex: la maine poti avea "micutele bubite" de la transpiratie sau iritatii de la apa calda etc.
Desigur, sunt si reactii majore, sub actiunea unor microbi sau a unor substante straine introduse pe cai variate (digestiva, respiratorie, injectii, contact cu tesutul conjunctiv-epitelial, etc.)
Viziteaza doctorul pentru a te clarifica ori daca nu esti convins si presupui ca este altceva viziteaza o institutie medicala curativa-profilactica in care sunt tratati bolnavii, accidentatii sau ranitii.
O zi buna!

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Râie?