| 334499 a întrebat:

De cateva zile am o durere in gat partea stanga! Mentionez ca fumez si de curand am fost racit si ma supara o masea tot pe aceea parte! Se observa si o mica umflatura sub gat.Sa fie imflamati ganglionii sau ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CamyMe a răspuns:

Buna. Mama e tehnician dentar. De aceea mi-am permis sa imi dau cu parerea. Cred ca da, ai un ganglion imflamat, dar ca sa fii sigur, vezi daca acolo unde te doare, daca e sub masea-daca e de jos sau deasupra ei daca e de sus- sau in dreptul maselei, acea umflatura se simte la mana ceva mai mare cam cat o boaba de fasole sau ceva mai mare si daca e ceva local. Bine se popate sa fie ceva mai mult imflamat decat local, dar mai mult ca sigur e vorba de un ganglion. Eu zic sa te duci la un specialist, care o sa iti recomande antibiotic. Nici un stomatolog-care respecta legea stomatologiei- nu iti va putea face nimic pana nu se retrage infectia, deci iti va recomanda un antibiotic. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de ajutor. Daca ai vreo nelamurire intreaba-ma. O zi buna.

2 răspunsuri:
| 334499 explică:

Mi-am plombat maseaua si mi-a trecut

| Catystar a răspuns:

Lasa fumatul. si du-te la farmacie si cumpara ceva pastile