| NoNamesssee a întrebat:

De cateva zile am o mica (mare) problema >> in primul rand > gatul.de fiecare data cand deschid gura sau inghit ma doare gatul in ultimul hal.inghit greu de tot.in al 2-lea rand am o problema cu urechea dreapta...ma doare de parca ar fi taiata (inauntru). si a da. daca apas pe gat (in exterior) pe partea dreapta ma doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NicoleSova a răspuns:

Chiar ai o mare problema. Poti lua niste bomboane de mentol, cred te va ajuta la git. Dar pentru ureche as propune sa pui ceva cald, poti sa incalzesti niste sare si pui intr-o basma, sau stergar, in forma bilei. si o tii acolo pe urechi. Caldura va ajuta asta. Success

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Infectiile netratate, sau tratate de capul tau, pot duce la mai rau, asa ca fa bine si mergi la medicul de familie. Eu nu prea sunt de acord cu antibioticele, dar in cazul tau cred ca sunt (absolut) necesare.

| doctoressa a răspuns:

Ai facut o faringita si o otita. Da o fuga pana la medicul tau de familie pentru un consult si un tratament adecvat.
http://www.i-medic.ro/analize/cultura-din-exsudatul-faringian

| 7DaysCuPortocale a răspuns:

Paii pentru gat ia tamtum verde, decasept. Pentru ureche AudiSpraywinking