| SkyConcepts a întrebat:

Am o problema. De cateva zile mi se blocheaza maxilarul in partea dreapta si ma doare..NU pot deschide toata gura pentru ca am o durere insuportabila..Si uneori pocneste cand incerc sa o deschid. Mi s-a mai blocat in partea dreapta si acum 2 zile dar urmatoarea zi dimineata eram ok. Aseara mi s-a blocat iar dar vad ca inca a ramas asa. Ce pot face? Imi este greu sa mananc, sa casc etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionut621 a răspuns:

Si eu am avut probleme de felul, poate ai o cadere de calciul, eu am fost la medicul de familie, la 8-9 ani si mi-a dat o trimitere, la un chirurg oro-maxilo-faciala, si mi-a zis ca sunt in crestere si mi-a dat sa iau niste calciu, si peste o saptamana numai am avut nimic.

Poate ti se marete muschii maxilarului, orice muschi ti se mareste si d-aia, da' s-ar putea sa te fi tras curentul, sa ai o cadere de calciu, sa ai ceva la discul maxilarului, dar du-te la spital, s-ar putea sa ai altceva sau ceva mai grav, la maxilar sa nu ramai cu el inclestat.

4 răspunsuri:
| thegodfather12 a răspuns:

Te o fi tras curentu`, dar ar fi bine sa verifici la un specialist

| denyzo a răspuns:

Wow...EXACT aceeasi problema ca si a mea. Trebuie sa te duci la un cabinet de stomatologie sa te vada, iti va spune sa faci o radiografie dupa care s-ar putea sa-ti puna un disjunctor maxilar. Eu problema asta o am si tot in partea dreapta mi se blocheaza. Daca mai stai asa o sa se agraveze problema. La mine inca este blocat dar eu trebuie sa mai port altul dupa acesta.
Succes!

| Stell99 a răspuns (pentru denyzo):

Ce legatura are dermatologul cu maxilarul lui?
Tu stii ce e un dermatolog?

| denyzo a răspuns:

Din pacate, eu am ignorat aceasta problema timp de un an jumate si s-a agravat la mine, deci..incearca sa te duci devreme.