Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile beau "distonocalm", si parca isi face efectul...dar apar ameteli des, si dureri mari de cap, si nu inteleg de ce, am citit instrucita si nu ar trebuia sa apara simptomele astea, atata timp cat beau regulat!
De la ce poate fi? De dorit sa raspunda cei care stiu sigur motivul, multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca nu il tolerezi si probabil iti scade prea mult tensiunea arteriala, lasand creierul cu prea putin sange. Nu stiu pentru ce problema ti-a fost prescris un produs atat de puternic, mai ales ca pari tanara, dar ar fi bine sa mai consulti un medic, poate iti da ceva mai putin toxic.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Distonocalmul scade tensiunea arteriala, reduce frecventa pulsului si acest lucru poate sa duca la ameteli puternice (din cauza ca creierul nu mai este irigat corespunzator) si dureri de cap, de frunte.
Dar asa cum spune si @medicul Brigaela, se pare ca esti foarte tanara si doza recomandata este foarte mare. Probabil ca ai probleme cardiace si nervoase, dar doza trebuie ajustata la o valoare suportabila.

| PassingBY a răspuns:

Dragă Ema, asta este probabil să fie destul de grav. Vorbeşte cu un farmacist despre asta. Tu ai încredere mai mare într-un străin de pe internet decât să mergi până la o farmacie să întrebi?

| Elianna a răspuns (pentru PassingBY):

Farmacistul nu are ce sa-i spuna, pentru ca medicamentul se elibereaza doar pe baza de reteta si pe acea reteta scrie si cum trebuie luat.Deci el (farmacistul) trebuie sa se conformeze, chiar daca are alta parere.
Trebuie sa mearga la medicul care i-a dat reteta pentru asa ceva!

| PassingBY a răspuns (pentru Elianna):

Sau la medic.