| Lala20 a întrebat:

De ce ametesc (sau mai bine zis nu mai vad pentru. 1-2 secunde.adica vad negru/alb in fata ochilor) cand ma ridic brusc din pat dimineata...sau de pe scaun sau mai degraba cand fac miscari mai bruste? Este anemie sau lipsa de vreo vitamina? Ma puteti ajuta va rog? Chestia asta o am de muult timp.
Am mai patit sa mi se faca si rau de-a dreptul.de exemplu la o ora de sport acum vreo 2 ani am inceput asa sa ametesc (fiind foarte obosita) si am ajuns sa nu mai vad aproape nimic si sa nici nu aud bine.persoanele de langa mine zici ca vorbeau la vreo 30 de metri.de abia auzeam. Am mai patit asa si cand am fost anul trecut la Sovata si am iesit din lac dupa ce am innotat vreo 30min, si inca de cateva ori acum mai multi ani. Vreo idee ce as putea avea? Mentionez ca atunci cand sunt obosita mi se intampla mai des-cand ma ridic din pat/scaun etc.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Cel mai comun diagnostic la varsta ta pentru aceste simptome e deficienta de fier (care poate progresa spre anemie daca este lasata netratata).
Este bine sa mergi la medicul de familie care iti va recomanda un set de analize de sange; tratamentul va fi pe baza de suplimente alimentare cu fier.

Si nu te speria de raspunsurile de pe forum, majoritatea vin de la persoane fara cunostinte medicale si sunt false. Standardele medicale internationale nu clasifica deficienta de fier drept anemie, anemie spunem noi in popor dar un medic riguros va face distinctie intre cele doua conditii.

12 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Poate fi vorba despre o anemie sau o hipotensiune ortostatica.

| TipulVerde a răspuns:

Ametitul la miscari bruste stiu ca e destul de comun. Eu unul cand ma ridic brusc din pat parca sunt spart. As putea spune ca este din cauza faptului ca iti pui sangele in miscare rapid, dar explicatia asta suna babeasca si stupida. Cred ca cel mai probabil, de vina este miscarea lichidului din cele 3 canale ale aparatul vestibular din urechea interna, care este responsabil de echilibru. In rest nu ma pot gandi la nimic.

| madalicious a răspuns:

E posibil sa fie ori o anemie ori o leucemie. Eu zic sa mergi la doctor sa te consulte! Sigur iti va da sa iei calciu si vitamine. Insa mai bine stie doctorul decat mine. happy

| romeo78 a răspuns:

Poti avea probleme de la coloana. Eu am asa ceva. Se cheama :
"spondiloza cervicala". In plus eu am si un disc intervertebral deplasat, care imi provoaca stari de ameteala. Mergand la doctor, poti tine in frau problema. Eu am mers la neurologie si am facut si RMN. Deci multa sanatate si ai grija de tine!

| biancag a răspuns:

Buna Fetitaa144, cel mai bun sfat este sa consulti un medic, poate fi vorba si de o anemie si de lipsa unor vitamine sau minerale din organism, te pot ajuta cu un link unde poti citi mai multe http://www.tratamente-boli.com/vitamine-si-minerale.html Pana la urma incearca sa fac n control medical si niste analize pentru depistarea cauzei de la care ai aceste ameteli. Sanatate multa!

| RMihai a răspuns:

Nu ii nimic grav, avand in vedere ca se intampla rar si eu patesc la fel cand ma ridic din pat repede dupa ce am stat mai mult, vad vb aia stele albastre verzi si nu mai vad aproape nimic da in cateva momente imi revin, cauza oboseala =ameteala=creieru nu poate sa proceseze atat de repede pe cat ne miscam.

| FreakyFred a răspuns:

Am auzit ca e din cauza respiratiei gresite sau necontrolate ceva de genul asta

| kayla a răspuns:

Nu stiu da si mie mi se intampla
am fost la doctor si a zis ca am lipsa de calciu si acum iau calciu si ma simt bine

| AnonymousMm a răspuns:

Cel mai probabil s-ar putea sa ai o anemie severa.
Cel mai indicat ar fi sa mergi la un medic si sa iti faci intregul set de analize la sange happy
Si eu am avut perioade cand ma simteam extrem de obosita si mereu simteam nevoia sa dorm sau ameteam si am fost la medic si mi s-au prescris vitamine. Si am mai patit-o odata dupa ce am iesit din bazin dupa o ora de inot, imi vajaia capul si mi se inmuiau picioarele sicat pe ce sa cad jossad
Consulta imediat un doctorhappy

| aquila_4553 a răspuns:

Si mie mi se intampla, si din cate stiu eu e din cauza anemiei.si mai ales atunci cand faci miscari bruste. pentru ca nu ajunge bine sangele la cap.sau ceva de genul asta.nu stiu sa iti explic foarte bine. Parerea mea e sa incerci sa vorbesti cu un adult poate te ajuta mai mult. Succes!happy

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie.Lipsa de calciu.Merhi la un doctor si o sa iti dea un tratament si ai grija la ce manancihappy

| Mihai20777 a răspuns:

Si mie mi se intampla cand ma rdic de la calculator si ma intind uneori chiar pic jos si nu ca imi pierd echilibrul simt ca niste lovituri puternice ce ma dau jos