| MadalinnaR98 a întrebat:

De ce atunci cand sunt stresata/am emotii imi apar pete rosii pe gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| handmade534 a răspuns:

Am o prietena in aceeasi situatie. Este o reactie a sistemului nervos vegetativ, asa reactioneaza organismul tau la stres. Nu e motiv de ingrijorare.

| MadalinnaR98 explică (pentru handmade534):

Merci :*

| handmade534 a răspuns (pentru MadalinnaR98):

Nu ai pentru ce! Ai grija de tine si nu te mai stresa! :*

9 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Se numeste psihosomatizare. Atunci cand ai emotii puternice si stres, acest lucru se poate manifesta in plan fizic in diverse forme, mai mult sau mai putin grave, daca stresul este prea puternic pentru tine. Bubitele nu suna grav, desi ai putea verifica la un dermatolog, pentru a fi sigura ca este doar de la stres. Ce iti recomand este sa modifici cauza, nu doar efectul - invata sa faci fata in alte feluri situatiilor stresante, sa vezi partea buna a lucrurilor, sa iti iei momente de relaxare cu ce iti place tie (o muzica, o plimbare, o carte, o intalnire cu prietenii) si sa nu te neglijezi, asigura-te ca duci un stil de viata echilibrat si, mai ales, aminteste-ti ca desi poti avea diverse dificultati, ele vor trece, poti sa schimbi unele lucruri iar celelalte nu se vor schimba nici daca te stresezi. Daca exersezi aceasta atitudine (singura si / sau cu ajutorul familiei, al prietenilor sau al unui specialist, dupa cum ti se potriveste mai bine), bubitele nu iti vor mai aparea, pentru ca vei fi mai bine echipata sa faci fata stresului in alte moduri. Stresul nu va mai fi o amenintare atat de mare pentru tine si organismul tau odata ce vei gasi strategii de a ii face fata mai bine.

| MadalinnaR98 explică (pentru diaac):

Multumesc frumos pentru raspuns. >big grin

| diaac a răspuns (pentru MadalinnaR98):

Cu placere!

| ILSE30 a răspuns (pentru diaac):

Foarte bun acest răspuns.

| Grasuy a răspuns:

Pentru ca esti draguta:*

| Mykky03 a răspuns:

Pentru ca esti frumoasa