| LimbaDeBanana a întrebat:

De ce biologia este o stiinta exacta? Inteleg ca matematica, informatica, chimia, fizica sunt stiinte exacte dar de ce biologia? De ce este de profil real biologia si nu de uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este doar o incadrare avand ca suport tangentele biologiei cu chimia, fizica si matematica( statistica) --- este o incadrare din aceleasi ratiuni pentru care fizica, chimia, matematica sunt regasite sub forma biofizicii, biochimiei, biomatematicii in categoria "stiintelor naturii". Numai bine!

| s4a a răspuns:

Stiintele umaniste au la baza creatia si imaginatia, cele exacte sunt bazate pe descoperiri si cunoastere. Biologia este strans legata de chimie.

| Alyra a răspuns:

Bună!
Ştiinţele exacte sunt acele ştiinţe la care trebuie să ştii totul pe de rost. La biologie nu se fac compuneri. De exemplu... dacă inima e în partea stânga nu poţi să zici că e în dreapta. Informţiile din biologie nu sunt inventate...ci ştiute exact.

| Gizăz a răspuns:

@costyn162: Dacă e s-o luăm așa și româna e știință exactă. Nu admite două variante: poate fi și poate fii. E doar prima.

| costyn162 a răspuns:

Da-mi tu un exemplu de situatie din biologie unde se accepta 2 variabile ca raspuns. De exemplu ursul poate fii atat mamifer cat si pasare.