| Cryzy a întrebat:

De ce cand ma ridic brusc din pat vad negru si ma ia ameteala rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Anemie, lipsa de calciu, tensiune oscilanta. Cel putin astea le-am avut si le am eu xD Se intampla mai ales acum, in zilele de vara in care este foarte cald si noi nu prea ne hidratam corespunzator vremii. Bea mai multa apa si mananca de trei ori pe zi, trebuie sa ai o alimentatie corecta si sanatoasabig grin.

| Derye a răspuns:

Esti anemic(a). Asa mi se intampla si mie. Nu e ceva de care sa te ingrijorezi, nu e asa de grav.

| 80Cris a răspuns:

Poate ai lipsa de minerale sau vitamine, poate ai tensiunea prea mica. Orice ar fi eu iti recomand sa mergi la medic. Eu, in urma unui regim cam drastic de slabit, eram in liceu...am lesinat pe strada, mi-am revenit din lesin si pret de cateva minute 1-2 nu am vazut nimic, nu auzeam nimic si nu puteam vorbi. Ca antecedente aveam aceleasi simptome...vedeam negru in fata ochilor cand ma ridicam de pe ceva sau cand intorceam capul brusc. Deci du-te si fa-ti niste analize, pe cat pare de banala aceasta problema pe atat iti poate crea mari probleme. Sanatate iti doresc!

| sensesDelight a răspuns:

Așa pățesc și eu. De obicei când dorm puțin și sunt foarte obosită mă ridic amețită din pat și dau de toți pereții pentru că văd negru. Trebuie să mă întind și să mă frec la ochi pentru a-mi reveni.
De asemenea și lipsa de calciu îți creează probleme de genul, așa că ai grijă.
Remediul pentru asta ar fi să te odihnești mai mult și să iei niște calciu timp de 1 lună pentru a reda forța organismului.
Hope it helps!

| Gigiku a răspuns:

Pentru ca ai lipsa de calciu!
Serios! Si mie mi se intampla pana am aflat. Am cautat pe net chestii care contin multe proteine, si incerc sa am un stil de viata sanatos big grin

| inutsa a răspuns:

Lipsa de calciu... ceea ce poti face e sa consumi ffff multe fructe, lactate, legume si cand simti ca ti-e rau bea un paharut de apa cu zahar.si ia-ti de la farmacie niste calciu cu magneziu kiss

| biankaby a răspuns:

Pai daca te ridici brusc nu ti se oxigeneaza creierul, nu-i vb de probleme de calciu sau alte cele stai linistita, toata lumea are momente de astea, chiar si de la oboseala. Daca ti se intampla f des atunci e vb de anemie... sper ca te-am ajutat, n-ai d c sa te ingrijorezi e doar chestie de secunde, oxigen si circulatia sangelui

| R0011 a răspuns:

Asa mi se intampla si mie`...As vrea si eu sa stiu`...thinkingthinking

| anamariamj a răspuns:

Asa patesc si eu! maica mea spune ca {poate} sunt anemica...

| Alina9895 a răspuns:

Aproape toata lumea pateste asa, din cauza ca, TE RIDICI BRUSC. nu e nimic in neregula happy

| Johny89 a răspuns:

Asa patesc si eu. dar nu tot timpu.cateodata,,si habar nu am de la ce sad

| dede23 a răspuns:

Acelasi lucru mi se intampla si mie si mi s-a spus ca e de la tensiune, cica sunt sub tensiune.