| anonim_4396 a întrebat:

De ce când sughiț mă doare îngrozitor în piept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sughitul este o contractie involuntara si convulsiva a diafragmei, muschi implicat in respiratie, care separa toracele de abdomen. Din cauza contractiilor bruste si repetate apare durerea caracteristica in cosul pieptului. Daca nu il bagam in seama, sughitul dispare cat ai zice... hac! Daca nu atunci : Tineti respiratia si numara rar pana la 10.
Bea repede un pahar de apa rece.
Mananca o lingurita de zahar sau miere. Multa sanatate.

| OnuOnulică a răspuns:

Consumă multe lichide.

| buffa a răspuns:

Am aceeasi problema ca tine la moment, dar beau lichid. (apa, ceai)

| Valentina_Clara_1998 a răspuns:

Este normal bea mai multe lichide =D