| anonim_4396 a întrebat:

De ce durerea de dinți este una dintre cele mai puțin suportabile dureri dintre toate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Durerea de dinti se percepe mai tare fiindca traseul nervilor pana la creier este mai scurt decat de la alte parti (de exemplu: de la membre) si bio-curentii se atenueaza mai putin.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca dintii sunt aproape de creier.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se compara cu un os rupt

| sierra1 a răspuns:

Ai dreptate, vezi ce zice aici

https://incredibilia.ro/cele-mai-mari-dureri/

| doctorandus a răspuns:

Durerea este un semnal de alarma.

Infectiile dentare netratate sunt mortale, probabil de aceea alarma trebuie sa fie foarte serioasa.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In general sa nu simti durerea este un handicap grav.

| Vehuiah07 a răspuns:

Bună.Eu nu cred că este suportabilă durerea de dinți.