| anonim_4396 a întrebat:

DE CE GRUPA DE SANGE -O- ESTE UNIVERSALA SI IN ACELASI TIMP CEA MAI "DEBIILA" GRUPA DE SANGE?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ronin a răspuns:

Nu exista grupa "buna" sau grupa "debila"
Fiecare grupa e buna in felul ei.
Diferena este data de mmentul cind a aparut acea grupa de singe la om.
Chiar si grupa 0 are neajunsurile ei.
Grupele de singe ne diferentiaza si ca alimentatie si chiar ca si oameni.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vreau si eu sa fac o mentiune. Un pacient cu alta grupa poate intr-adevar sa primeasca sange grupa 0, dar in limita a 400 ml (adica o punga).

mira
| mira a răspuns:

Grupa O este donator universal.In transfuzii poate fi folosita in locul oricarei alte grupe de sange, in schimb posesorul ei nu poate primi sange decat din aceeasi grupa.De aici fragilitatea ei. Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Sangele grupei "0" poate salva pe oricine are si alta grupa de sange, se poate considera "originea". Totodata, cei cu sangele din aceasta grupa pot primi sange doar de la cei cu grupa identica, "0". Si sunt relativ putini, compatibili.

| starchewer a răspuns:

E o intrebare capcana? big grin pentru ca aceste grupe sangvine se diferentiaza in a 3 luna de sarcina si tin de genetica... raspunsul o sa fie ceva mai greu de inteles... dc s-au format?-aceste grupe sangvine sau format ca urmare a obtinerii echilibrului dintre aglutinogen si aglutinine (bazata pe reactia anticorp-antigen). stabilirea acestui sistem AB-0 are la baza 2 aglutinogene A si B si doua aglutinine alfa si beta. eritrocitele ce au aglutinogen A de exemplu vor avea aglutinina beta (datorita unei constante numita de catre Landsteiner "regula excluziunii reciproce" ). grupa sangvina se da in fuctie de antigen (daca nu e nici unul e gr 0 ...antigen A gr A...si tot asa...ai inteles? big grin

| starchewer a răspuns:

Gr 0 este donator universal doarece nu ofera nici un antigen (aglutinogen) persoanle care primesc sangele dar le ofera anticorpi alfa si beta... si nu poate primi decat de la gr 0 deoarece alta grupa iar oferi antigen si ar strica acea constanta in care antigenele se stabilizeaza doar cu anticorpii diferiti (A cu Beta si B cu Alfa)... sper sa fie raspunsul intrebarii talehee hee

| sese a răspuns:

Aici gasesti raspunsul complet :http://rds.yahoo.com/_ylt=A0geuyhrO1xKMFAAVcdXNyoA; _ylu=X3oDMTBybnZlZnRlBHNlYwNzcgRwb3MDMQRjb2xvA2FjMgR2dGlkAw--/SIG=12gj90bbu/EXP=1247644907/**http%3a//www.scribd.com/doc/13182967/Grupe-de-Sange-Si-Dieta-a

| stealthb a răspuns:

Pentru ca nu contine antigene poate dona la toate grupele sanguine. Pentru ca apare doar la personale care au 2 gene recesive (numite gene "l" in genetica), este foarte rara. De exemplu daca unul din parinti are grupa AB(IV), copiii nu vor avea 0(I) sigur. Eu am 0(I) happy. Chestia cu donatul sangelui mai depinde si de Rh. Aprox. 85% din populatia pamantului are Rh+, restul de 15% Rh-. Nu se poate dona decat sange cu acelasi tip de Rh. Apar probleme la nastere daca mama are Rh- si copilul Rh+, copilul poate muri etc. alta poveste asta.

| stealthb a răspuns:

Cred ca starchewer a raspuns cam cat se poate de clar. Sau fa rost de un manual de biologie de clasa a12a si poate e explicat mai bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stealthb-pai tocmai asta este intrebarea efectiv-de ce nu contine antigene? si cum si de ce sau format celelalte grupe? logic stim cu totii de ce, dar niciodata nu ne-am gandit serios, grupa o a fost prima grupa de sange si datorita transhumantei au aparut celelalte grupe de sange, pe parcursul a milioane de ani.mura in gura, care au fost efectele principale care au dus la alte grupe de sange?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ronin, ai mare dreptate. dar pentru ca lucrezi in" domeniu"ai si mai multe informatii. m-as bucura daca oamenii care nu au o pregatire in domeniu sa stie mai multe despre alimentatie si formarea grupelor de sange. dupa cum vezi, doar ti ai dat un raspuns legat de ideea pe care vreau sa o transmit.