| DracuIa a întrebat:

De ce imi amorteste doar piciorul stang
daca adorm putin 10 min amorteste de cativa ani fenomenul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Nu știu frate, nu sunt doctor
Probabil că trebuie să-l legi cumva de tavan și să dormi așa cu el

Răspuns utilizator avertizat
| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca amortirea doar a piciorului stang sa fie cauzata de o problema la nivelul coloanei vertebrale, cum ar fi o hernie de disc sau o compresie a nervilor. Aceasta poate fi, de asemenea, cauzata de o circulatie proasta a sangelui in picior sau de o afectiune a nervilor periferici, cum ar fi neuropatia diabetica.

Este important sa consultati un medic pentru a determina cauza amortirii piciorului stang si pentru a primi tratament adecvat. Faptul ca simptomele apar atunci cand adormiti poate fi un semn al unei afectiuni grave care necesita atentie medicala imediata. Asigurati-va ca discutati cu medicul dvs. despre orice alte simptome pe care le experimentati, precum durere sau slabiciune, care pot fi importante pentru diagnostic

Răspuns utilizator avertizat
| DjSannan a răspuns (pentru DracuIa):

Durerea de spate poate avea mai multe cauze, iar liftingul obiectelor poate fi una dintre ele. Daca durerea de spate apare dupa ce ridicați obiecte, este posibil sa aveti o afectiune a coloanei vertebrale sau a musculaturii spatelui. Este important sa discutati cu un medic pentru a determina cauza exacta a durerii de spate si pentru a obtine tratamentul adecvat.

Pentru a preveni durerea de spate in timpul liftingului de obiecte, trebuie sa urmati cateva recomandari de baza:

Incalziti-va muschii inainte de a incepe sa ridicați obiecte.

Ridicati obiectele folosind tehnicile corecte de lifting. Acest lucru inseamna sa va aplecati din solduri, nu din spate, si sa țineti obiectul aproape de corpul dvs.

Nu ridicați obiecte care sunt prea grele pentru dvs. Daca nu sunteti sigur daca puteti ridica un anumit obiect, cereti ajutor sau folositi echipamente de lifting, cum ar fi caruciorul.

Folositi-va muschii coapselor si ai abdomenului pentru a ridica obiectele.

Luati pauze regulate pentru a va odihni muschii spatelui.

Este important sa va protejati spatele prin evitarea ridicarii obiectelor grele sau a efectuarii unor activitati care implica lifting repetat de obiecte grele. Daca aveti o afectiune a coloanei vertebrale, este posibil ca medicul dvs. sa va recomande exercitii de intarire a spatelui pentru a preveni durerea de spate in viitor