| Byb2001 a întrebat:

De ce îmi vine să vomit după ce vomit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PsihologDanielBotezan a răspuns:

happy Pentru că trebuie să dai afară tot ce e rău pentru stomac. Funda? big grin

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca stomacul tau este foarte iritat si asta face, spasme, pana elimina tot ce ai in el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ai digestia perturbată, stomacul tinde să elimine ceea ce are în el. Atunci apare reflexul de vomitare, prin care stomacul face efortul să reîntoarcă conținutul prin esofag spre gură și apoi să îl verși. Aceasta este însoțită de o senzație de rău. Aceasta se produce cu o tensiune enormă nervoasă și a mușchilor stomacului, a diafragmei și a mușchilor intercostali, care continuă până stomacul superior e golit complet. Să îți inchipui în creier că milioane de milioane de neuroni sunt activați să dea comenzi la acești muschi. Pe ei sunt tensiuni electrice care dau aceste comenzi. Ei tot dau aceste comenzi până când acea energie electrică acumulată acolo se consumă complet. De aceea pățești astfel.

| Werrich a răspuns:

Deoarece stomacul trebuie sa se curețe.

| Legion7X a răspuns:

Pentru că a rămas dâra aia de rău în stomac și o mică senzație de greată de la prima vomitatură.