| Mimisor123754 a întrebat:

De ce ma simt ca ultimul om? Intreb asta pentru ca asa ma simt, nu vreau sa fac nimic pentru ca nimic nu ma mai atrage sad ceea ce inainte mi se parea interesant si faceam cu placere, acum nu ma mai atrage deloc. Toata ziua stau trista fara un motiv anume, parca traiesc un vis, cateodata nu sunt in stare sa fac diferenta intre vis sau realitate, cateodata ceea ce mi se intampla am impresia ca e ireal. Ma simt urata, curva si tot ce e mai urat pe lumea asta, desi poate nu sunt. Cateodata simt ca nu am niciun rost pe lume si ca ar fi mai bine sa mor. Oare de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Depresia ne da impresia ca n avem sens, ca ne vine sfarsitul. Ne face pe toti sa ne dorim sinuciderea la un moment dat. De aceea trebuie sa ne tratăm. Consulta un medic, iti va da medicamente care te vor ajuta sa treci peste durerea asta sufletească.

| Goete a răspuns:

Probabil te gandesti doar la "baiatul" pe care l-ai cunoscut pe Facebook, si cu cat mai mult te gandesti la el, cu atat mai mult "te afunzi", incearca sa traiesti in lumea reala, prietenii adevarati ii ai langa tine si nu pe Facebook. Asculta muzica buna, uita-te la comedii, fa un om de zapada sau iesi la o plimbare - viata nu e pe Facebook

| Mimisor123754 explică (pentru Goete):

Ai dreptate, dar nu pot, pur ai simplu nu stiu de ce... Nu m-a bagat de 3 zile in seama si deja simt ca innebunesc...

| Goete a răspuns (pentru Mimisor123754):

Daca vrei, putem vorbi despre asta.
Sau despre orice altceva

| laSoledad a răspuns:

Articolul asta este scris la finalul lui 2018 de o cunostinta de-a mea cu un simt introspectiv ridicat si contine ceea ce tu descrii, plus niste ganduri sanatoase despre a incepe un an mai bun impacata cu tine insati. Te rog sa-l citesti pana la sfârsit, ti-l recomand cu toata încrederea! https://alionheartedsoul.wordpress.com/......at-a-ride/

| zăGhost a răspuns:

Probabil e vorba de o depresie. Cauta ajutorul unui psihoterapeut sau psihiatru.