| Sportacus123 a întrebat:

De ce nu mai pot dormi bine fără somnifere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IulianaAna a răspuns:

Organismul tau este obisnuit cu melatonina sau ce contine somniferele pe care le folosesti. Ia o pauza. Incearca metode naturiste cum ar fi ceaiurile, Succes!

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De ce nu poti dormi si fara somnifere?
Ai incercat cu produse naturiste pentru somn? da stiu, unii o sa zica > tu ala cate erai contra suplimentelor din plante
Dar cateodata merita sa mai schimbi medicamentul cu suplimentul
Probabil suferi de o depresie sau anxietate, insa aceasta nu se trateaza cu somnifere care intr-adevar dau dependenta!
Cauta cauza si daca este depresie sau anxietate trateaz-o cu antidepresive si alte substante asemenea, la recomandarea medicului specialist evident, doar asa va disparea si insomnia
Daca iei doar somnifere dar cauza este una depresiva, atunci nu faci decat "sa dai cu vopsea peste rugina"!
Cauza trebuie identificata si tratata nu simptomele, in cazul tau intuiesc ca insomnia este in stransa legatura cu depresia/anxietatea, de fapt este cea mai comuna legatura cunoscuta>>cea intre depresie si lipsa somnului!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că te ai obișnuit cu somniferele.

| Xox0 a răspuns:

Ce somnifere ai luat?

| Standt a răspuns:

Pentru ca:
- ai devenit dependent de ele
- nu faci miscare
- nu aerisesti dormitorul
- nu te culci la timp
-etc

| ALM2000RO a răspuns:

Din cauza stresului.

| Florian80 a răspuns:

Probabil.ca deja esti.depemdent de ele

| ArchangelElohim a răspuns:

Nu mai lua somnifere, somniferele creaza dependenta, bea un ceai de lavanda sau menta seara sau un pahar cu lapte cald si opreste somniferele. aeriseste dormitorul si daca te trezesti in timpul noptii nu pune mana pe telefon ci ia o carte si citeste, o sa adormi imediat.

| Densia03 a răspuns:

Pt ca esti dependent

| DamarisS91 a răspuns:

Sal
Exista mai multe tipuri de insomnii si mai multe faluri de a la aborda si a le trata.
Vezi detalii:
https://www.esanatos.com/......i71965.php

sper sa te ajute