| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt mereu umflata in burta se poate sa ma fibron?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate ai și tumoare.
Mergi la un ecograf abdominalo-pelvian și un control ginecologic.
Pa, pa.

| Dienuka a răspuns:

Hai sa incercam sa nu mai speriem fata. In primul rand este bine sa stii ca o durere de burta sau o balonare poate avea mai multe cauze, de la ceva extrem de banal cum ar fi ingerarea unui aliment care provoaca balonarea (ex: varza) pana la ceva catastrofic cum ar fi un cancer de ovare. Ideea este ca un singur simptom poate avea zeci sau sute de boli ca si cauze. De asta e bine sa nu te sperii, pentru ca sansele sa ai ceva grav sunt destul de mici. Fibromul uterin apare in general in jurul varstei de 40 de ani, pe fondul unor dereglari hormonale sau ale unor boli ce pot cauza o asemenea tumora.
Sfatul meu este sa faci o ecografie abdominala totala, care include si zona uterului si a ovarelor si sa incerci sa vezi care este cauza. Daca este o cauza ce tine de alimentatie nu se va vedea la ecograf. Cea mai probabila cauza a balonarilor este sindromul colonului iritabil, care poate fi si pe fond de stres. Prin urmare, fuguta la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fibrom nu poti sa ai decat daca ai peste 35 40 de ani. Poate un chist ovarian. Mergi la un ecograf. Poate esti doar balonata sau ai genul de corp care asimileaza grasimea pe burtica

| Terapeutul a răspuns:

Se poate si acest lucru dar nu trebuie sa te sperii.Eu cred ca se datoreaza alimentatiei dar pentru linistea ta un doctor te va lamurii ce si cum!

| Melinte_Liliana_Melinte_Liliana_1981 a răspuns:

Nu stiu de ce am burta mare de ce numai acolo ma ingras e posibil sa am ceva