| ReddY25 a întrebat:

De ce uneori îmi țiuie urechea dreaptă brusc? Menționez că nu am avut probleme vreodată cu ea big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Posibil de la tensiune.

| relian a răspuns:

Auzi tiuitul ala mereu sau cand anume?

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil e înfundată

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Poate fi și semn că ți se alterează auzul, nimic neobișnuit în zilele noastre, datorită mediului în care trăim.

Mergi la Audionova și fă o audiogramă.

| 1234568807 a răspuns:

Si la mine mai e asa, dar daca se intampla doar uneori nu e o problema

| Celdrept a răspuns:

E tinitus intermitent

| LisaJulie a răspuns:

Încearcă un bețișor de urechi?

| Hyperion7 a răspuns (pentru LisaJulie):

Bețișoarele de urechi nu sunt de băgat în urechi big grin

| LisaJulie a răspuns (pentru Hyperion7):

Probabil are dop de ceara sau are sensibilitate la sunete!

| Hyperion7 a răspuns (pentru LisaJulie):

Cel mai probabil are dop, așa și la mine țiuiau urechile și aveam mari dipuri de ceara big grin
Cu toate că mă spălam in urechicrying

| AlexandruInu a răspuns:

Îti creste tensiunea

| Star5cream a răspuns:

Există mai multe motive pentru care urechea dreaptă ar putea începe să țiuie brusc, inclusiv:

Expunerea la sunete puternice: Uneori, urechea poate începe să țiuie (fenomenul cunoscut sub numele de tinitus) ca urmare a expunerii la sunete puternice sau zgomote prelungite. Aceasta poate apărea temporar sau poate fi o reacție la zgomote intense.

Stresul și oboseala: Stresul, oboseala sau anxietatea pot duce uneori la senzația de tinitus sau de țiuială în urechi.

Probleme ale canalului auditiv: În unele cazuri, tinitusul poate fi asociat cu probleme ale canalului auditiv sau ale urechii interne, cum ar fi acumularea de cerumen, infecții ale urechii sau alte afecțiuni ale urechii.

Presiunea în ureche: Modificările de presiune, cum ar fi cele care apar în timpul schimbărilor de altitudine, pot provoca uneori senzații temporare de țiuială sau presiune în urechi.

Dacă aceste senzații persistă sau devin deranjante, este întotdeauna recomandat să consulți un medic sau un specialist ORL pentru o evaluare și un diagnostic adecvat. Un examen medical poate ajuta la identificarea oricăror probleme sau afecțiuni asociate cu senzația de țiuială în urechi și să ofere recomandări specifice pentru tratament sau gestionare a situației.

| lu2211 a răspuns:

E posibil sa fie de la alcool, chiar și de la oțet, si nu neapărat să fie o cantitate mare, poate fi și 10 grame.

| Fader a răspuns:

Probabil ai ceara, trebuie dus la ORL.