| Ellie01 a întrebat:

De ceva timp ma ia o ameteala ingrozitoare cand ma ridic, de exemplu, din pat.Mi se incetoseaza vederea si e nevoie sa ma sprijin de ceva sa nu cad. Tin sa mentionez ca aceste ameteli nu apar mereu dupa ce stau intinsa.
Aveti idee de la ce poate fi? Funda celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pot fi (dupa stiinta mea) doua motive, cel putin:
1.Ai tensiunea foarte mica si in momentul in care te ridici brusc tensiunea scade si mai tare si creierul nu mai este alimentat cu sange suficient pentru o perioada scurta de timp.
2. Esti anemica.
Dar e bine ca un medic sa stabileasca ce este, in urma unor investigatii si analize.

10 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ori probleme cu tensiunea ori anemie, dar ar putea fi si alte cauze asa ca cel mai bine sa faci o vizita la un cabinet medical.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate fii si de la ochi, mergi la un consult oftalmologic de specialitate, să i ti facă un fund de ochi, poate fii tensiunea intraoculară, mică sau mare, asta medicul va afla, poate ai nevoie de ceva vitamine, nu sta așa, mergi la medic.

| Incarcare a răspuns:

Da. Si mie mi se intampla la fel, m-am interesat mai demult, nu trebuie sa iti faci griji, pentru ca, cand stai jos, uneori creierul se relaxeaza prea tare, apoi il misti prea brusc, si se deranjeaza, atunci apar starile astea de lesin.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de hipotensiune arterială ( ai tensiune scăzută ).

Vezi mai multe detalii despre această afecţiune la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eriala_175

Trebuie să mergi la medicul de familie pentru investigaţii şi stabilirea unui diagnostic, apoi vei primi tratamentul adecvat.

Toate cele bune.

| Iulian03 a răspuns:

Buna! Nu ai nimic, insa daca apare si altceva ar trebui sa te duci la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poate fi si de la tensiune.
S-ar putea sa ai hipotensiune arteriala.
Mergi la medic pentru investigatii.
Te pup!

| monutza90 a răspuns:

Desi poate ca o sa razi raspunsul ar putea fi unul singur:dopuri in urechi.Asa a patit cumnata mea si cand a consultat-o doctorul i-a spus ca trebuie sa mearga sa si le scoata.Am fost cu ea, cu o pompa si putina apa s-a rezolvat.Eu zic sa te duci la doctor. Sper ca te-am ajutat!

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre problema pe care o ai. http://www.topmedica.ro/blog/ameteala-2/.
Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| Ellie01 explică:

Multumesc pentru sfaturi! Va trebui sa merg in curand sa-mi fac un set de analize, pe care-l aman de ceva timp, si am sa ma lamuresc atunci.

| ccm1amy a răspuns:

Cel mai probabil ai anemie (lipsa globulelor rosii din sange). Nu trebuie sa te sperii. Trebuie sa te hranesti cu mancare ce iti ridica ninvelul globulelor rosii din sange. In 2 zile pot trece ametelile. Nu te speria, nu cred ca este nimic grav. Daca stii ca ai mai avut probleme de sanatate, trebuie sa te duci la medicul de familie, sa te consulte si sa iti dea de facut cateva analize. Nu cred ca e cazul, dar este mai bine sa fii prudenta.