| Hfhdjdndndn a întrebat:

De doi ani mă lupt cu atacuri de panică și ipohondrie iar de câteva luni dispăruse iar acum a revenit din cauza unui simptom pe care îl am de câteva zile. Cand expir simt ceva sub coastă stângă ca un șuierat sau frecare nu știu cum să o descriu ceea ce îmi provoacă respirație artificială și atacuri de panică.S a mai confruntat cineva cu așa ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu iti pune singur/a diagnoistice, atacurile de panica le trateaza medicul psihiatru, dar cred ca exista si tehnici "predate" de psihologi cu experienta pentru a le controla!
insa medicul este cel in masura sa iti spuna de ce anume suferi
la fel 'ipohondria' este tot domeniul psihiatrului

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rind de la ce ai aceste atacuri de panica de doi ani, ce ti s-a intamplat? Doi la mînă, cand expiri simti ceva sub coasta, sigur te a tras curentul si ceea ce simti este un junghi, el trece daca iei un nurofen sau un algocalmin si stai in pat la caldură, ce varsta ai? Incearca sa nu te mai stresezi din orice, nu ai de fapt nimic, dar tu singură iti alimentezi creierul cu prostii, frică si panică, in rest esti perfect sanatoasa, toti avem din cînd in cînd o durere de cap sau un junghi intercostal dar nu este ceva grav, si nu trebuie sa intrii in panica, ai la indemina solutii. Pastile sunt gîrlă in toate farmaciile, mergi si cumpără nurofen ibalgin algocalmin, si ia o pastila din aceste dar nu pe toate, iei un nurofen si astepti o jumatate de ora o ora si sa vezi ca te vor lasa durerile.

| dullcat a răspuns:

Ai mers la medic?

| Miruna333 a răspuns:

Fa terapie si pentru linistea ta sufleteasca, consulta si un doctor. Avand ipohondrie, puea sa te doara si degetul si tot te speriai foarte tare.

| jaqtoo a răspuns:

Dacă ai atacuri de panică, simplu fă cum am făcut eu, scapă de toate de persoanele toxice din jurul tău(în special femei), găsește o activitate care să te relaxeze, fă sport, mănâncă sănătos și alungă gândurile negative.

| johnnny123 a răspuns (pentru jaqtoo):

1) Frustrările tale legate de femei nu au nicio legătură cu ipohondria și anxietatea unei persoane. Ceea ce crezi tu că "a funcționat" pentru tine nu se aplică peste tot.

2) Ce te face să crezi că e băiat? Dacă i-ai citi întrebările ai afla că este fată.

| jaqtoo a răspuns (pentru johnnny123):

Hopa, atunci răspunsul este clar nu a dat de unul să o întrețină și simte că nu se descurcă fără un sugardaddy. Ifose pe burta goală, mai exact.

| johnnny123 a răspuns (pentru jaqtoo):

Mai degrabă răspunsul clar este că ești un frustrat care nu a avut niciun succes cu sexul feminin, ceea ce l-a transformat într-un misogin care face generalizări absurde, consideră toate femeile "toxice" și le bagă pe toate în aceeași categorie.

| jaqtoo a răspuns (pentru johnnny123):

De asta suntem pe locul 1 la prostituție în Europa, în lume nu știu... de fidele ce sunt femeile.

| johnnny123 a răspuns (pentru jaqtoo):

Ești atât de ignorant încât nici măcar nu realizezi că amploarea fenomenului prostituției nu este corelată cu "fidelitatea" femeilor, ci cu circumstanțele socio-economice. Vasta majoritate a femeilor care devin prostituate nu o fac de plăcere, ci forțate de împrejurări.

În plus, faptul că niște femei te-au respins nu le face prostituate. Un scenariu mult mai probabil este că și-au dat seama cât ești de misogin și nu au vrut să aibă nimic de a face cu tine.

| jaqtoo a răspuns (pentru johnnny123):

Nu le face prostituate şi nu m-am comportat ca un neghiob cu ele. Au fost femei care mi-au spus în față că vor pe unul cu bani, fără clişee sau să ascundă asta. Cum să nu aibe legătura prostituția? Sunt din ce în ce mai multe femei care fac asta... pentru că mulți bărbați nu le pot îndeplini acele dorințe exagerate pe care le au şi acel caz dacă ăla nu face mai mulți bani față de câți face ea băgând şi scoțând, nici nu îl bagă în seamă.

| johnnny123 a răspuns (pentru jaqtoo):

Din nou faci generalizări eronate pornind de la niște experiențe personale. Faptul că ai întâlnit femei care "ți-au spus în față că vor pe unul cu bani" nu înseamnă că toate femeile din lume sunt niște potențiale prostituate, toxice și de evitat, cu care nu poți avea niciodată o relație bazată pe respect și încredere.

Asta a fost experiența ta. Alții au avut experiențe și relații mult mai bune. Mai depinde și de criteriile după care selectezi fetele cu care vrei să inițiezi o discuție. Dacă ai avea criterii mai bune, poate ai avea și rezultate mai bune.