| Jessica1235 a întrebat:

De fiecare data când fac dus sau când ma spăl pe fata ma ustura pielea, îmi apar pete roșii, iar uneori chiar și niște bubițe mici. Toate acestea dispar după un timp, dar asta mi se întâmplă cu când curat vinetele de coaja sau ardei roși copți, am descoperit asta când făceam zacusca.
Am auzit ca exista alergie la apa dar de ce îmi apar aceleași simptome și de la zeama de la vinete și ardei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te dai pe fata cu zeama de care spui? Daca da, acolo este problema.

| Jessica1235 explică (pentru darrio2007):

Nu, pe fata doar cu apa ma spăl, zeama doar la mâini îmi provoacă mâncărimi, deoarece cu mâinile decojesc legumele.

| Invictusman a răspuns:

S-ar putea sa fie urticarie aquagenica, îți poți da seama dacă ai relativ aceleași reacții și când transpiri. Dacă ai alergie și la vinete /ardei indica alergie de tip alimentar, da, este posibil.

| Jessica1235 explică (pentru Invictusman):

Da mi se întâmplă și când transpir

| Invictusman a răspuns (pentru Jessica1235):

Inseamna ca suferi de urticarie aquagenica, dar probabil ști și tu acest lucru, ma gândesc ca ai fost la medic dar nu ai rezolvat mare lucru.

| Jessica1235 explică (pentru Invictusman):

Nu am fost la medic, am citit povestea unei fete de 19 ani care are aceleași simptome ca mine plus încă câteva fete de pe YouTube, la medic nu cred ca o sa merg ca am auzit ca nu sa găsit leac, oricum m-am obișnuit cu ustarimile chiar dacă sunt neplăcute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat. Îți recomand să mergi la un medic dermatolog. Poate să nu fie alergie la apă (nu cred că există așa ceva) ci mai mult ca sigur la săpunul pe care îl folosești sau mai poate ca apa să fie contaminată.

| Jessica1235 explică (pentru anonim_4396):

Acea lucru mi se întâmplă de mai bine de un deceniu, la fel ca tine am spus ca sigur e de vina apa sau gelul de dus dar de atunci am schimbat o grămadă de geluri de dus și dacă apa era contaminata sigur același lucru pațiau și părinți și frați mei plus ca aceste simptome îmi apar oriunde îmi fac dus (acasă, la prieteni, spital, neamuri etc).

Acum ceva timp o prietena mi-a spus ca e posibil sa fie alergie dar mi-am zis ca nu prea are cum asa ca am cautat pe net și am găsit povestea unei fete care are exact aceleași simptome după am cautat pe YouTube și la fel deci sigur e alergie.