| YukiLove a întrebat:

De foarte multi ani am o problema de care mi-e frica sa vorbesc si nici nu stiu cu cine sa o fac. Am constant frica ca oameni din jurul meu ma displac sau ma urasc. Cand cunosc oameni noi si ma simt bine cu ei, pentru un timp totul e bine, dar pe masura ce ne cunoastem mai mult incep sa cred ca ma urasc, chiar daca nu am vazut nici un semn evident. Dar problema cea mai mare e ca cu cat tin mai mult la o persoana si cu cat imi place mai mult, cu atat aceasta frica este mai mare. Din cauza asta intotdeauna indepartez oameni de mine. Mi-e asa de frica sa nu ma respinga ei sau sa ajunga sa imi spuna ca ma urasc incat ii indepartez eu inainte sa apuce sa o faca. Cum as putea scapa de aceasta frica si anxietate irationala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata sa nu mai pui suflet, tu pierzi.

| Deliiiia a răspuns:

Https://www.scribd.com/......Noi-Insine

vezi rana de respingere

| BIoody a răspuns:

Esti b sau f? spune-mi data nasterii.

| YukiLove explică (pentru BIoody):

Fata, martie 1997

| BIoody a răspuns (pentru YukiLove):

Ca minelaughing in cat martie?happy

| YukiLove explică (pentru BIoody):

9 martie

| BIoody a răspuns (pentru YukiLove):

Ca, Codrin :))
Anyway, hm... Cam cei din luna Martie, zodia Pesti se confrunta cu astfel de lucruri, stiu cum te simti, chiar si eu mai simt acel disconfort, de ura si neatentie si etc, e normal:P
Citeste asta:
http://astromax.eva.ro/zodiac_european/9-Martie.html
Acm stiu poate o sa zici ca nu esti cu d'aste sau eu mai stiu, dar totusi merita incercat :)
E bine sa te descoperi pe tine insuti cat mai mult :P
Totusi depinde si ce fel de viata duci cum vezi lucurile etc,
Locuiesti singura, cu parinti? Ce hobby-uri ai, talente, pasiuni, activitati?:)
Te pot ajuta pe partea sentimentala, cat sa te inteleg fiind si eu acelasi nativ, dar trebuie sa vrei sa intalegi ce vrei de la viata si etc :D

| Calin_Alexia_2001 a răspuns:

Buna! Trebuie sa ai mai multa incredere in tine. Nu -ți face griji daca o persoana nu te place asa cum esti! Exista o multime de peraoane care probabil o sa te accepte asa cum esti! Si niciodata sa nu te schimbi doar pentru o persoana! Fii tu!
Si ai putea vorbi despre asta cu mama ta care ar trebui să îți fie mereu alături. Dacă ai o soră poti vorbi cu ea sau daca nu cu cea mai bună prietena. Încearcă să vorbești despre asta cu o persoana care stii ca te va asculta si iti va fi alături. Eu pot sa te ajut decât cu niste sfaturi prietenește, atât.;* ^-^