| andreii2 a întrebat:

De ieri simt o durere in zona bazinului. E ca o apasare, o durere din interior.(nu pot sa explic in cuvinte)
Aproximativ in zona inconjurata am probleme http://img8.imageshack.us/img8/6490/218rc.jpg
Cel mai bine simt cand sar sau cand alerg. Ce ar putea fi? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InoKo a răspuns:

Sa ma ierti ca revin, dar cred ca pentru tine conteaza mult orice parere.Ai dreptate, e hernie de disc. Dupa cite descrieri ai facut, imi dau seama ca e durerea o simti in zona lombara.Aceasta este zona in care cel mai des se formeaza hernia de disc si e foarte serioasa. Daca ai 18 ani, inseamna ca esti predispus sa manifesti asa o boala.Deci e un inceput de hernie de disc.La orice efort in picior, o sa simti durere in zona asta si ai putea sa te astepti sa te doara chiar si un picior, sau o miina, asta tot din cauza herniei.Probabil ca demult ai ridicat ceva greu sau ai facut un efort prea mare si abia acum sa simtit durerea.Trebuia sa consulti un medic, sa faci o ecografie si o sa stii diagnosticul precis.Asta e ceea ce presupun eu...nu stiu ce o sa-ti spuna altii. sper ca te-am ajutat, in caz ca nu...vezi asta http://www.neurochirurgie4.ro/infhdl.html. succes.

4 răspunsuri:
| InoKo a răspuns:

Daca esti in perioada de dezvoltare fizica, cind te maturizezi, inseamna ca nu e nimic grav.Citi ani ai? in jur de 12, 13, 14, 15? Are sa treaca de la sine.atunci cind ne dezvoltam, corpul sufera niste schimbari de dimensiune la nivelul bazinului.Cind te doare asa de la sine, inseama ca bazinul "creste", el isi schimba dimensiunile.Nu e o problema. Dar asta doar in cazul in care procesul de maturizare a inceput la tine deja.Nu faci nimic.Am avut si eu asa dureri cind eram mica, si au trecut repede.Trebuie doar sa suporti durerea.sa nu faci nimic.Nu vad alta cauza. E doar maturizarea.eu medicina o studiez si poti sa ai incredere... sper ca te-am ajutat, pa, pa.

| doctorul9595radu a răspuns:

In fiecare zi de doare? revino cu mai multe detalii. aceasta durere este urmata si de alte sintome?

| andreii2 explică:

Am 18 ani, in jur de 1, 90. asa ca, darkness, daca era vorba de dezvoltare, ar fi trebuit sa am dureri in permanenta la cat de mult m-am dezvoltat:p

doctorul9595radu>
Sa spun detaliat cum a aparut durerea:
Am fost ieri sa joc fotbal, pana la stadion am alergat sa ma incalzesc.Cand am inceput sa alerg simteam ca o durere in zona in care e ultima vertebra a coloanei.Nu am dat importanta, deoarece dupa ce am inceput sa joc nu am mai simtit de cateva ori. Cand am plecat acasa nu am simtit nimic pana azi cand... :La fel, am fost sa alerg si aceeasi durere m-a deranjat, dar nu a disparut ca in ziua trecuta.
SImt ca o incordare a zonei respective.si in acelasi timp durere.
Cand stau pe scaun ma simt incordat in zona respectiva, iar cand alerg durere.Deci cand pun presiune pe fiecare picior ma doare.Eu m-am gandit la hernie de disc.Astept si parerea dvs.

Cred ca m-am incurcat in explicatii si am repetat unele chestii de 2 ori, sper sa intelegeti chiar daca nu prea m-am exprimat corect. Multumesc

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Durerea Lombara.

http://www.topmedica.ro/blog/durere-de-spate-ce-sa-fac/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)