| demideli a întrebat:

De la cati ani ai voie sa bei bere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

De la 18 ani

| valy a răspuns:

Legal...de la 18 ani...si in unele tari abia la 21 de ani esti major.deci ai voie alcolwinking

| crazygirlyo a răspuns:

Teoretic, nu se vand bauturi alcoolice minorilor, dar practic de la ce varsta vrei!

| cornculapte a răspuns:

Teoretic, alcoolul este interzis minorilor. Deci, atata timp cat nu ai 18 ani nu ai voie sa bei nici bere si nici alte alcoale. Practic, ai voie la orice varsta, doar ca nu e recomandat. Daca nu te poti abtine pana la 18 ani, incearca macar pana 14-15 ani.

| Kittynika a răspuns:

De la ce varsta ai chef:p

| micutzagirl a răspuns:

Din punct de verdere legal, de la 18 ani happy

| anda_1885 a răspuns:

Din punct de vedere legal si medical, de la 18. De altfel, de cand vrei sau de cand iti dau voie parintii.

| florin752010 a răspuns:

Cam de la 2 ani. Dar putin... 2 lingurite.

| ramitzu a răspuns:

Daca vrei un raspuns sincer.Trebuie sa te gandesti ca sticla de bere pe care ai baut-o astazi, ficatul tau o dreneaza si deci ajuta la eliminarea ei din organism intr-o saptamana.trebuie sa mai stii ca berea este cea mai toxica bautura alcoolica pentru ficatul omului.Deci, concluzia este ca, ai voie sa bei bere, atunci cand tu vei hotari ca nu te mai intereseaza ce se intampla in org. tau.

| SnicK a răspuns:

18 Lol.

| Necunoscută a răspuns:

De la 65 de ani rolling on the floor)

Să fim serioşi. Poţi să bei bere, cănd vreioh go on

rolling eyes

| Dede_1899 a răspuns:

De la orice varsta vrei. Dar nu e sanatos si nici bine sa bei de michappyMai bine lasa alcolul cand esti mic si bei(nu in exces) la 18, 20 si ceva de ani. Ai tot timpul inainte

| euuuuuuu6 a răspuns:

De la cat vrei tulaughing
Coma alcoolica nu e greu de facutlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate am 11 ani si pot bea bere.nu exesiv dar 2 pahare maxim.recomandat de pe la vreo 16 17 ani incolo

si de la 18 ai voie sa cumperi dar in Romania iti da tigari si alcol si daca ai 6 ani deci...

| Deeiu a răspuns:

Poti bea bere la orice varsta... dar cu o limita happy

| Anonim951 a răspuns:

De la 18 ani in mod legal fiinda contine alcool

Răspuns utilizator avertizat
| raluca_6947 a răspuns:

Legal nimeni nu are voie sa vanda alcool minorilor(sub 18 ani). Din celalalt punct de vedere tu deciziwinking

| demideli explică:

Ai voie de la 18 ani fratele meu se crede mare dar nu e are doar14 ani si zice ca are voie de la varsta asta eu zic ce nu e bine numai daca ai buletin te crezi ca poti sa faci tu nu e adevarat.