| Stafie_Adriana_1992 a întrebat:

De la ce se face puroi in gat la bebelusi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Virusi,microbi

| Stafie_Adriana_1992 explică (pentru Felys):

Multumesc!

| KodrutZ a răspuns (pentru Stafie_Adriana_1992):

De la primavara ma-si. E urit ca foarte des da in otite si treburi la plamini gen bronsiolite/pneumonii. URGENT la medic!

| Stafie_Adriana_1992 explică (pentru KodrutZ):

Da multumesc da ii fac injectabil!

| KodrutZ a răspuns (pentru Stafie_Adriana_1992):

Gizas, injectabil la bebelusi? A avut febra? A recomandat medicul asa ceva? Ce varsta are? Daca face si febra in ciuda antibioticului... cam nasol. Totusi nu trebuie panicat in caz de febra - sint copii care sint bine-mersi zburdalnici si la 39. In mod normal sub 38.5 nici nu are rost sa iti faci probleme, conteaza mai mult modul in care reactioneaza copilul la febra si cum se simte, nu ca are sau nu febra. De multe ori febra e benefica.

| crytical a răspuns (pentru KodrutZ):

Benefica in sensul ca transpira si scoate toxinele din el, sau in ce sens?

| KodrutZ a răspuns (pentru crytical):

Nope, in sensul ca multe bacterii/virusi sint neutralizati de catre sistemul imunitar (si) cu ajutorul febrei. Nu mai zic de faptul ca Ibalgin/Nurofen sint nasoale pentru ficat/rinichi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Javascript:void(0);

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la mizerii

| BabaOarba a răspuns:

De la ce se face la orice persoana. In general se ia un virus (gripa, viroza), iar daca acesta nu trece destul de repede, pe fondul mucoaselor sensibilizate isi fac loc bacterii si fungi care dau puroiul.

Bebelusii sunt si mai sensibili, pe de o parte avand sistemul imunitar inca nedezvoltat suficient, pe de alta parte pentru ca nu stiu sa tuseasca si sa-si sufle nasul eficient, astfel ca secretiile ramase sunt medii propice pentru dezvoltarea bacteriilor.

| Ioana1860 a răspuns:

Poate de la viroza sau de la raceala

| Stafie_Adriana_1992 explică (pentru Ioana1860):

Raceala nu cred doar daca ar fi viroza multumesc!

| Stafie_Adriana_1992 explică (pentru Ioana1860):

Ii fac tratament cu penicilina si face febra!