| anonymosul a întrebat:

De mai mult timp imi curgea un lichid din ureche si se forma un fel de crusta in ureche.
Acum 2 zile am incercat sa scap de acea crusta cu un betisor de ureche, a inceput sa curga putin sange si un lichid albicios din care s-a format iarasi acea crusta.Dar, spre deosebire de celelalte, aceasta nu se mareste.
Nu mai curge niciun lichid din ureche si aud mai slab cu ea.
Credeti ca am timpanul perforat?
Necesita operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| r2d2 a răspuns:

Cred ca ai un inceput de ciuperca. Nu este grav, dar daca stai asa, fara tratament/fara sa consulti un medic se poate agrava problema. Cel mai bine e sa te duci la doctor, cu leacuri babesti n-o sa-ti treaca. Nu necesita operatie. Auzul slab se datoreaza inflamatiei.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Exista medici la care te-ai putea duce si totodata uneori cand pui betisoarele in ureche daca o faci altfel se formeaza un dop care trebuie spart, dar nu prin operatie ci se fac spalari cu o seringa speciala care pompeaza multa apa. Nu pre ai fost pe la mare, ca apa sarata de obicei desfunda dopurile din urechi happy