| anonim_4396 a întrebat:

De o perioada am o problema cu somnul.Nu este vorba de insomnii,ca pe alea le am când am griji stres etc și sunt conștienta, problema e ca ma trezesc mai obosita de cât ma pun sa dorm.Am observat asta de un an de zile mai bine cu toate ca posibil sa fi avut mai demult problema asta.Ma trezesc cu dureri ori de brate,ori de picioare,spate, cap ca sa nu mai spun ca uneori ma trezesc și vânata pe picioare și zgâriata pe burta.

Nu știu ce se întâmpla și ce fac și asta este și întrebarea mea.Cum sa fac sa aflu ce se întâmpla atunci când dorm?

Cu iubitul nu pot sa dorm din N motive, dar ultima oara când am dormit cu el 2 nopți mi-a spus ca inițial a crezut ca sforăi (în prima noapte) dar nu era asa,făceam ca și când ma sufocam, tușam și apoi în reveneam.Plus ca nu suportam sa stau învelite mai mult de spate, îmi e mereu cald și mi se încălzesc picioarele.Pe urma în alta seara am trecut peste el în pat pe partea cealaltă și pe urma înapoi, i-am băgat unghiile în picior și am început sa plâng.Mai multe nu mai știe nici el pentru ca adormise dar asta a observat pana sa adoarmă și el de tot.Nu e prima oara când ma comport ciudat, deoarece și tata ma auzise de câteva ori scoțând sunete ciudate sau zbenguindu-mă mult.
Care sa fie cauza?
Cum pot sa aflu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Oamenilor,nu o speriați inutil pe fata! Mergi la un pneumolog si punct. Dacă ai avut si pana acum, nu este o urgență, nefiind cu manifestare acută. Durează de mai mult timp si se trateaza in timp. Discuta cu un medic si poti dormi liniștită după. Oboseala asta a ta e de la tulburare, de la faptul că nu ti se oxigeneaza suficient organele si probabil te mai trezesti inconstienta apoi adormi si intrerupi ciclul de somn

| Osana254 a răspuns (pentru Donsavas):

In ani trecuti dormeam cu cineva si m-am gandit ca poate doarme persoana aia rau si nu mi-am pus probleme. Dupa am zis ca poate ma trage curentul de undeva si am verificat tot inainte sa adorm sa nu fie ceva deschis dar nici o schimbare.
Si azi dimineata m-am trezit cu dureri de spate si dupa cap, nu m-am putut trezi nici cum ca ma simteam obosita chiar daca m-am pus sa dorm devreme.Am mai dormit o ora dupa ce m-am trezit.
Iar daca incerc sa dorm dupa masa un pic,cand ma trezesc sunt foarte nervoasa si agitata, ma doare capul rau si mie greata.Nu mai pot sa stau nici pe picioarele mele.De multa vreme cand ma trezesc trebuie sa ma trezesc foarte din timp daca vreau sa meeg undeva ca nu ma pot ridica o ora doua din pat.

| Donsavas a răspuns (pentru Osana254):

Cred ca ai fibromialgie. Se trateaza.

| Mogoseanu_Alex_2001 a răspuns:

Din cauza activitatii intense a creierilui in somnul REM ( rapid eye movement) du-te neaparat la nedic e o problema grava

| Inte76 a răspuns:

Du-te URGENT la un medic! Este foarte probabil sa fie apnee in somn. Tatal meu a avut si este foarte grav. Poate provoca chiar si moarte. Tatalui meu dupa ce l-au consultat, i-au dat sa poarte o masca in timpul somnului care il ajuta sa respire. Asta este problema, nu poti respira, sufocandu-te si corpul tau incearca sa respire, astfel creierul tau fara oxygen nu poate sa se odihneasca. Dupa ce a purtat acea masca si a folosit unele medicamente prescrise s-a simtit alt om. In ultimul timp devenise un ''zombie'' nu era in stare de nimic. Sper ca te-am ajutat.

| Osana254 a răspuns (pentru Inte76):

Nu stiu care este cauza dar de foarte multe ori ma simt foarte agitata in somn, plus ca de vreo doua ori m-am trezit foarte speriata pentru ca am avut senzatia ca mi s-a oprit inima.