| PringAloe a întrebat:

De o zi am o durere in piept, mai precis in mijloc in zona sternului, durerea se amplifica atunci cand beau apa (lichide) care poate fi cauza?
Eu de o luna fac si antrenamente in fiecare zi (flotari, piept, ridicari cu gantere etc) oare sa aiba vreo legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la doctor, sa nu cauti pe google sau aici sa dai crezare vreunui raspuns, consultul medical nu se face pe TPU

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.

| PringAloe explică (pentru RAY):

Da. as fi mers. cel putin la medicul de familie ca la spital imi este cam frica cu covid19-ele asta.

| RAY a răspuns (pentru PringAloe):

Si mie mi frica, probabil e o durere intercostala cum am patit si eu, ma durea tot pieptul, muschi, odihneste si tu

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles care legatura, cel mai probabil ai facut o intindere musculara.
ia o pauza de cateva saptamani, pana trece intinderea.

| PringAloe explică (pentru Violleta2022):

M-am gandit si la asta... azi nu am sa mai fac nici-un antrenament sa vad cum ma mai simt

| Violleta2022 a răspuns (pentru PringAloe):

Nu va face nici o diferenta 1 zi, ai nevoie de minim 7 zile de pauza, ca sa poti simtii o diferenta, ca musculatura sa se relaxeze si sa se refaca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acolo este terminația esofagului. Nu are legătură cu sportul.

| denisaromina25 a răspuns:

Daca cumva ai fugit și ai băut apă rece după antrenament ai pleumonie.

| PringAloe explică (pentru denisaromina25):

Nu. nu am baut apa rece, de o luna de zile trag intens de "fiare" apa beau multa dar nu rece ci la temperatura camerei (de obicei imi iau 3 litri de apa cu 3-4 ore inainte de a incepe sa o beau) eu pertotal ma simt bine nu ma simt amortit sau ceva. ideea e ca ma cam doare uneori cand stau cu spatele drept, mai intens cand beau si apa... oi fi facut o miscare gresita si cumva s-a intamplat ceva. tin sa cred ca nu este legat de inima. cel putin asa sper. mai ales in perioada asta cu pandemia iti e si frica sa intri in spitale. intri acolo sanatos si iesi bolnav

| denisaromina25 a răspuns (pentru PringAloe):

Ar trebui sa faci o pauza,fara exerciții intense,sau mai de loc exerciții. Poate ca ai luat o prea in forță și de asta. Câți ani ai,apropo?
Si eu am avut o astfel de problema de la exerciții, dar mi-a trecut. doar cu ceai, și dacă cumva rusești, îți recomand să pui mămăligă fierbinte Intr un prosop, așa făceau ai mei.
Sper sa te vindeci!