| alexRE a întrebat:

De unde vine frica asta de paianjeni? Doar n-am fost niciodata muscat de vreo unul ca sa-mi fie teama, dar daca se catara unul pe mine chiar si cel mai mic pur si simplu paralizez sau intru in panica, stiu suna amuzant laughing dar asa este.
Un gandac sau alta insecta numi provoaca starea asta de anxietate, carei treaba cu paianjenii si fobia asta care o am eu si alti oameni? Cum sa scap de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoChanceForUs a răspuns:

Arahnofobie.
E o teamă înnăscută sau dobândită, nu e chiar ceva ce poți controla decât dacă ești Bear Grylls și îi mănânci tu pe ei, nu ei pe tine.

2 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Arahnofobie, de obicei fobiile se dobandesc de-alungul vietii. O data in viata ai avut vreo intalnire mai nefericita cu un paianjen si de acolo s-a ajuns sa ai aceasta frica. Nu e bai, si eu am.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa te temi.Muscatura de paianjen este foarte periculoasa.Era sa ramin fara un picior, din cauza asta.Numai bine.