| anonim_4396 a întrebat:

Deci am de gand sa ma omor straight face.asa, deci, eu am vreo 6-7 alunite pe fata dar niciuna nu este iesita,adica sunt micute si putin de tot se simt la mana, nu au un aspect inestetic, si ele sunt toate pe partea dreapta pe gat si putin prin cap.Astazi m-am trezit ca mi-au aparut 2 pe partea STANGA!straight facenu sunt asa de inchise la culoare,dar una dintre ele se simte,si nu vreau,serios m-am saturat! Dupa ce ca de abia imi trecuse supararea aia ca am alunite pe fata,acum au trebuit sa mai apara doua,ce dracu?!straight face nu inteleg,DE CE APAR?! Si cum le fac sa dispara,nu,stiu. ceva fara durere, si mentionez ca ele sunt mai mult in piele decat afara, rotunde si micute asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Du-te la dermatolog ca sa vezi motivul din care au aparut (doamne fereste, sa nu fie te miri ce ).
Si tot dermatologul, daca totul este ok cu alunitele, iti va putea face o "extractie " a alunitelor. Am vazut o data ca ii facea unei tipe cand am fost eu la dermato. Se face cu anestezie.Nu parea sa doara.

Sper sa te ajute.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Usor cu supararea,iti apar riduri apoi,nu mai apar alunite.
Inainte de toate, nu te mai plange atat, nu e greu sa mergi la un dermatolog.
Aici nu vezi gasi rezolvare.
Si mai lasa-te de faze de genu "am de gand sa ma mor"
Daca aveai de gand asta, nu mai postai intrebarea, treceai direct la fapte.
O zi buna!

| FeraruAndreea a răspuns:

Aluntitele nu pot sa dispara pentru ca ele sunt niste sa zic colorari ale pielii nu iti pot face nimic rau daca nu le deranjezi.Nu zgraile sau freca pentru ca se pot intampla niste fenomene destul de rele daca le superi.Si inca ceva sa sa iti spun un sfat.Cu cat ai mai mult alunite se zice ca arati mai frumos si ai mult noroc.Nu incerca sa ti-le scoti, poti sa iti faci infectie si chiar sa mori.

| Lollipop023 a răspuns:

Buna ar trebuie sa mergi la un dermatolog si sa te inspecteze, el poate sa iti ofere un unguent ceva ce poate sa te ajute la disparitia alunielor.
Bafta.

| pok3 a răspuns:

Nu cred ca sunt alunite...ci pistrui.big grin