| Vernusio a întrebat:

Deci cum scapi de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Cei aflati in depresie cauta fericirea,cand de fapt,fericirea este aici si acum,in fiecare din noi. Cum adica? Noi ne ghidam dupa indicatii,ne lasam influentati de stimuli,cand,in realitate,noi suntem cei care decidem daca ne lasam afectati sau nu. Oare? cum vine asta? Cum pot sa opresc ceea ce simt? Pai,daca ne raportam si ne oprim strict la sentimente,ne vom forma un cerc vicios. De la gandirea noastra pornesc toate. Nu-mi spune ca atunci cand erai fericit tot la necazuri te gandeai! Acum,revenim. De ce am spus ca fericirea se poate simti chiar acum? Pentru ca ea este produsa la voia noastra,ideea e ca noi ne-am obisnuit sa primim stimuli din exterior,de aceea creierul nu ne raspunde cum am vrea. Dorim fericirea si asteptam sa vina cand,de fapt,ea este aici si acum, dar nu o vedem pentru ca suntem invatati sa ''deschidem ochii'' conditionat. Da,este chiar aici,o poti simti chiar acum! Crezi in asta! Fericirea nu ti-o da vecinul,ci tot creierul tau o produce! Este la tine fericirea,orice s-ar intampla in jurul tau. Deci nu ai nevoie sa o cumperi, oricum nu puteai, dar ceea ce poti face este sa o produci, pentru ca ai potential. Ai un creier ca al tuturor oamenilor. Ce iti lipseste? Increderea ca vei reusi! Nu o cauta! Daca ne uitam la lipsuri, nu se mai termina lista! Simte! Traieste!

4 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Parca ai mai intrebat si ieri asta, intreband o data pe zi sigur nu iti va trece.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Depresia este rezultatul unor informatii aflate in conflict sau in contradictoriu in interiorul mintii umanoide. Trebuie cautati acei virusi informationali si stersi sau inactivati. Virusii informationali nu pot fi inactivati decat prin meditare si corectarea informatiilor gresite sau neadevarate sau neconforme cu realitatea. Poti incepe acest proces de devirusare punandu-ti intrebarile: De ce sunt deprimat? Ce imi cauzeaza aceasta deprimare? Apoi gasind cauza identifici si cauza sau cauzele. Apoi incepi sa le analizezi pe rand si sa vezi unde apar conflictele informationale interne privitor la acele cauze. Exemplu: nu ma inteleg cu prietena. De ce nu ma inteleg cu prietena? Depinde de mine? Daca da, ce gandesc gresit? In general in relatiile sociale toti gresim. Rezolvarea problemelor incepe intotdeauna cu noi insine. Societatea umana este plina de conceptii informatii gresite sau eronate de genul: "superioritatea anumitor etnii, omul nu are un creator comun si deci nu are capabilitati egale, umanitatea este sortita mortii si nefericirii pentru totdeauna, cea mai mare parte a timpului mi-o petrec cu lumea si nu cu partenerul, nu-mi petrec tot timpul cu mine insumi, conteaza ce zice lumea si nu ce cred eu ca e bine pentru mine, dumnezeu e o iluzie, nu conteaza cum privesc realitatea din jur." Adevarul sau realitatea este logica inversa: "nici o etnie nu e superioara una alteia, omul are un creator comun si deci are capabilitati egale, umanitatea nu este sortita mortii si nefericirii pentru totdeauna, cea mai mare parte a timpului mi-o petrec cu partenerul si nu cu lumea, imi petrec tot timpul cu mine insumi, conteaza ce cred eu ca e bine pentru mine si nu ce zice lumea, dumnezeu nu e o iluzie ci e real, conteaza cum privesc realitatea din jur."

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce imi pui mie ca raspuns toat pomelnicul asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Scuze! Trebuia sa editez sub intrebare raspunsul meu.

| DrGoogle a răspuns:

Defineste,ce inseamna pentru tine depresie fiecare om considera starea de depresia intr-un mod anume.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Te distrezi, mananci sau poti sa iti ocupi timpul cu altceva.

| MJo a răspuns:

Ii dai drumul. Tine minte! Nu tu depinzi de ea, ci ea de tine. Ea fara tine nu exista. Iar tu cu ea existi, dar asta'i tot ce iti doresti? Nu! Trebuie sa si traiesti! Poti incepe de acum! Zambeste cand vezi asta! Meriti sa fii fericit in ciuda tuturor motivelor contrarii.
Uite, asculta asta: https://www.youtube.com/watch?v=wTa14Sui7mw.
Treci peste preferintele tale muzicale daca nu iti place genul si asculta versurile.
Cred in tine!