| naomiiii a întrebat:

Deci de câteva sapt am problema cu zona intima. Am un miros puțin neplăcut chiar și la câteva ore de la duș. Nu s-a întâmplat niciodată așa, a început de vreo 2-3 săpt și nu știu ce să fac. Poate fi problema săpunul sau spălarea excesiva? Ceva tratamente acasă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Mergi la urolog sau ginecolog
Ai infecție

| Violleta2022 a răspuns:

Spalarea excesiva nu produce mirosuri, dimpotriva, le elimina.
Daca nu este vorba despre o boala sau infectie locala, poate fii vorba de o bacterie care ia amploare in contact cu plasticele, adica in contact cu un chilot sintetic.
Poarta numai chilot de bumbac 100%, asa cum este recomandat pentru lenjeria intima si vezi cum te simti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spalarea excesiva nicidecum eu ma spal jos de fiecare data cand fooosesc wc ul deci cade. ti cu ce te apeli? Ia ti dela intim sapun lichid intim de femei si te speli in interior apoi clatesti cu dus ul cu functia aia de jet de apa ca ii mai subtire si te spala de numa. ar ma fi irigatoru vaginal teava aia cu gauri multe care baie pune in loc de pară la dus si ala spala in vagin in sus de numa. incearca ceva din astea

| DARLINGx a răspuns:

Cred că ai o infecție, sau de la spălarea excesiva

| Yparisa a răspuns:

Pot fi multe cauze. Poate ai o infectie? Daca te speli inauntru cu sapun, nu e ok sa stii, perturba flora vaginala si poti face candidoze. Asta poate fi o cauza. Vaginul se curata singur, nu trebuie sa bagi in interior nimic, in special sapunuri parfumate.

| naomiiii explică (pentru Yparisa):

Mersi. chiar nu m-am spălat niciodată în interior, știu că nu e ok. folosesc un săpun normal (din acela solid), însă niciodată nu am avut problema asta chiar daca nu m-am spălat cu săpunuri speciale. și dintr-o dată a început mirosul acela neplăcut chiar și după spălare, de parcă nu mi-am mai făcut duș de 2-3 zile.

| Ana407 a răspuns:

E de la spălare excesiva
1)aveți nevoie de săpun special pentru zona intima
2)folosiți o crema -clotrimazol slavia, dacă nu va revine flora la normal în câteva zile după folosirea cremei, mergeți la doctor posibil sa fie infecție și va fi nevoie de antibiotic

| naomiiii explică:

Menționez că sunt fata!

| Anamaria420 a răspuns:

Buna! Secretia ce culoare are?
Si nu te mai spala cu săpun altfel decât cel intim, mai ales solid.
Poți descrie mirosul?

| naomiiii explică (pentru Anamaria420):

Buna. Mersi de răspuns. Deci, secreția e alba, ca până acum. Textura e. hmm, puțin spre brânzoasă dar nu sută la sută, iar mirosul chiar nu-l pot descriehappy nu e de pește, se aseamănă cu mirosul pe care l-aș avea daca nu m-aș spala 3, 4 zile, daca înțelegi. E foarte puternic. Ca sa îți faci o impresie, când am mirosit secreția pe chiloți, mi-a venit instant sa vomit. Mă spăl in seara asta și până ziua următoare nu ma mai suport, îmi vine mirosul și prin haine.

| Anamaria420 a răspuns (pentru naomiiii):

Poarta lenjerie de bumbac, iar seara încearcă pe cat posibil să dormi fără lenjerie. Ti-as recomanda să mergi la medicul de familie daca esti inca minora si nu vrei ca mama ta să știe, pentru că poate fi vorba despre o infecție serioasă daca ti-ai început viata sexuală.