| Gillian a întrebat:

Deci, de ceva timp mă simt obosită psihic. Cel mai mult se vede la sfârșitul zilei. Când mă pun la culcare și încă nu am adormit, deci sunt încă trează, se întâmplă ceva ciudat. Îmi vin în minte, involuntar diferite lucruri. De exemplu, replici ale unor persoane din viața mea pe care le-am auzit sau nu în ziua respectivă, vocile lor în capul meu, sau alte lucruri scurte ce nu au legătură între ele. Repet, involuntar, eu nu vreau sa ma gandesc la ele. E ca și cum aș visa, doar că trează, cu sunet, părți scurte și fără legătură. Și mă sperie.
Dacă înnebunesc?
De menționat, am 15 ani, nu pot să stau fară să fac ceva, am mereu nevoie de stimulare intelectuală. Dau și evaluarea națională în perioada asta. Îmi petrec cam mult timp pe internet pentru că nu prea am prieteni.
Ce se întâmplă cu mine? Vreau seriozitate.
Mulțumesc pentru că ați citit.
Ofer fundă.
Nu știam la ce categorie să încadrez întrebarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Mananca o tableta de ciocolata neagra amaruie, bea o cana de ceai cald de tei cu o feliuta de lamaie si ia o pastila de PERSEDON sau NERVOCALMIN! Asta o sa te linisteasca, nici gandurile nu te mai vor tulbura si o sa poti dormi linistita

| Gillian explică (pentru untu):

Mulțumesc mult! happy

| untu a răspuns (pentru Gillian):

Cu multa placere, dar ma bucur ca te-am putut ajuta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea mult zgomot pe parcursul zilei.

| Awwwww a răspuns:

Esti doar stresata, atata tot; poate din cauza evaluarii sau poate din cauza vremii, mai ales ca e primavara si putem sa avem astenie, simtindu-ne lipsiti de energie. Chiar si eu mai am momente cand ma simt asa laughing. In situatii cand eram stresata sau cand urma un examen imortant, luam Tonotil, un tonic in situatii de slabiciune, sau Sargenor ( asta e mai ieftin).
Si ca sa nu mai fii asa de obosita, poti sa te relaxezi vizionand o comedie, care te va inveseli si vei putea sa uiti de problemele tale.

| Gillian explică (pentru Awwwww):

Mulțumesc mult pentru răspuns și pentru timpul pierdut!

| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Ai un comportament normal, de adolescent, in anotimpul acesta. Este absolut firesc sa-ti vina tot felul de ganduri; ele vin mai ales cand nu le doresti. Astenia de primavara afecteaza o mare parte a populatiei. Iti recomand un tratament naturist, cum ar fi sunatoare- capsule. Am luat si dupa cateva saptamani am simtit efectul de linistire. Este lipsit de contraindicatii. O plimbare zilnica prin parc ar fi si ea binevenita. Curaj, ca armata-i lunga! Viata abia acum incepe.

| JohnTuca a răspuns:

Stai linistita, nu se intampla nimic anormal cu tine, avand in vedere, stresul la care esti supusa momentan.
Totusi daca intrebarea vine pe internet, de ce nu incerci sa o pui si cuiva care te cunoaste, este foarte probabil sa primeste raspunsuri mult mai bune de la persoane care te stiu.

Cum esti setata pe stimulare intelectuala, de ce nu aprofundezi gandurile intr-o carte?

| Gillian explică (pentru JohnTuca):

Nu știu cum să explic cuiva apropiat, mă simt ciudat.
Treaba cu cartea...te referi la lectură, să citesc?