| ѕмιℓєє a întrebat:

crying
Deci TPU, am o ultima masea de lapte care trebuie sa cada.
Avea carie. S-a rupt si a ramas un colt. Si ca sa mor mai repede de suparare, a dat maseaua noua, nu a putut da de coltul acela care a ramas si a dat langa ea. Si coltul ala nu pot sa-l scot fiindca nu misa DELOC.
Ce Dumnezeu sa ma fac? crying(
Saptamana viitoare merg la dentist si nu stiu ce-mi face crying
Ce mi-ar putea face?
O sa doara?
Ajutor crying( crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Acel colt trebuie scos si pentru ca spui ca a fost masea de lapte, acesta nu are radacini care sa produca durere la extractie.
Este important sa fie scos restul de masea, pentru a se pozitiona la locul ei, maseaua noua.
Nu o sa te doara pentru ca vei fi usor anasteziata si chiar daca putin te va durea, esti mare si stii ca, ce trebuie facut, se face la timp, chiar daca nu ne este intodeauna pe plac.
Iti dau un sfat, daca ai deja dentitie definitiva, este important sa ai grija si sa tratezi, la timp cariile ce apar, pentru a avea o dantura sanatoasa, care sa te tina toata viata.
Multa sanatate si curaj, nu este un "cap de tara", ce trebuie sa faci. Am incredere in tine ca, vei face ce trebuie.

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Du-te la dentist, nu o sa te doara