| deik a întrebat:

Dentist.ro am si eu o intrebare.
Ma spal pe dinti regulat, de 2-3 ori pe zi, insa imi apar carii tot mai des. Ce as putea sa fac? Adica nu inteleg, atata timp cat ma spal pe dinti de ce imi mai apar carii? Trebuie sa mentionez ca folosesc si ata dentara si apa de gura. Am 14 ani si deja ceva plombe? Putin ajutor. Va roooooog mult... Chiar am nevoie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai facut pana acum vreodata detartraj si periaj profesional la stomatolog? Ar trebui sa faci aceste 2 lucruru de 2 ori pe an. Poate ca nu insisti suficient cu periajul atunci cand te speli pe dinti, poate ca mananci prea multe dulciuri, poate ca mediul in care locuiesti e poluat de vreun combinat situat in apropierea orasului tau, poate ca asa ti-e mostenirea genetica. Cine iti poate da un raspuns? Un dentist bun si interesat.

Răspuns utilizator avertizat
| Vizitiul a răspuns:

S-ar putea sa ai lipsa de calciu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand sa iti faci un control la stomatolog!

| AlyBwaa a răspuns:

Spalate de mai multe ori!

| shanty1 a răspuns:

Redu consumul de dulciuri intre mese (aici sunt incluse si bauturile carbogazoase gen cola), adopta o tehnica corecta de periaj, trateaza toate cariile pe care le ai in prezent pentru a stopa focarul de infectie. Mergi la stomatolog pentru fluorizari (aplicari de substante pe baza de fluor) si sigilari ("plombarea" preventiva a zonelor in care apar de obicei carii)