| mihai_8334 a întrebat:

DERMATITA SEBOREICA
Am fost la doctor si mi-a zis sa dau timp de 7 zile cu ASORIAN pe scalp.
Si am si eu cateva nelamuriri-1. Daca si-a mai dat cineva cu el si daca are efect, 2. daca afecteaza cumva radacina parului si daca poate cadea parul, 3.nu stiu cum sa-mi dau cu el, sa-mi dau cu el pe scalp iar dupa sa ma spal sau sa nu ma spal deloc dupa ce dau cu el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Te dai seara cu el si stai pana dimineata, iar dimineata te speli ca nu poti merge cu unguentul in cap, ar fi trebuit sa-ti dea si un sampon special zic eu sau folosesti unul pentru copii pentru ca este mai bland.

| oOvidiu9372 a răspuns:

Salut. Din pacate am acelasi calvar ca al tau, dermatita seboreica si habar n-am cum sa scap. In fine, si eu am fost la un medic dermatolog si mi-a zis sa ma dau cu Asorian plus Vitamina A Forte.
Asorian este o solutie cutanata, o sa observi dupa 2-3 zile de aplicare ca o sa apara 'mici cojite' de piele albe.
Din pacate pentru mine n-a avut nici un efect.

| tiva a răspuns:

Asorianul are efect dar pe termen scurt. In plus, provoaca usturimi si poate influenta radacina parului.
Incearca spalarea parului cu sapun de sulf (din magazinele naturiste sau farmacii) de 2-3 ori/saptamana si clatirea parului cu un amestec de otet de mere si apa calduta.
Parul trebuie purtat foarte scurt (periuta).
Sper sa-ti fie de folos.
Multa sanatate!