| stanciu2nd a întrebat:

Din cate stiti sunt niste cazuri cu persoane care au murit din cauza faptului ca au adormit cu castile in ureche si telefonul la incarcat. Dar eu am o intrebare, oare se mai poate intampla asta daca ai airpods(casti fara fir)? Stiu e o intrebare lipsita de sens dar sunt curios

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"stiu e o intrebare lipsita de sens"

atunci de ce te mai obosești s-o formulezi?

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

De fapt, au murit din cauza bateriei telefonului! Noile baterii, de la telefoanele noi, Li-Ion, se supraîncălzesc foarte ușor și pot exploda, dacă ating o anumită temperatură.
Trebuie telefonul ținut cu partea din spate în sus pentru a evita supraîncălzirea, eventual scoasă carcasa să aibă peste noapte aer bateria.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au fost cred 2 cazuri mari și late

| relian a răspuns:

Nu moare nimeni nici cu casti cu fir nici fara fir, asa ca stai linistit, daca ai auzit ceva, alea is povesti.
Incarcatorul de la telefon nu te poate electrocuta nicicum.Pe firul ala ce iese din incarcator vin numai 5 V atat, deci chiar de ar fi avut cablu ala cu izolatie rupta tot nu patesti nimic.

| Crackman a răspuns:

Nu ai avea probleme, desi eu nu pot sa dorm cu castile in urechi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu adorm mai mereu cu telefonul la incarcat si casti, si n-am auzit in viata mea de oameni care au murit din cauza asta. laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Tehnic, se poate, au fost oameni care au murit electrocutati de mobil, desi nu aveau casti in urechi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Poate aveau prizele montate de "dorel", fara sa mai monteze si firu de impamantare? sau mai grav, cum se face in Romania, de leaga astia firu de impamantare de calorifer si schimba firu de null cu firul de impamantare?
Daca instalatia electrica e facuta corect, nu se poate intampla sa te corentezi de la un incarcator, fie el si defect.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa spun, la mine in Olanda nulul e de fapt racordat la pamant. E conform normelor de cateva decenii.

Si n-am vazut alimentare pentru mobil cu conexiune Schuko.

| JustMeDeea2019 a răspuns:

Ascultă muzică liniștit și lasă poveștile astea de adormit copiii laughing Deși indicat ar fi să îți lași creierul să se odihnească noaptea nu să dormi cu tigăile alea pe urechi laughing