| AlxMro a întrebat:

Din ce cauza, la efort (minim) incepe sa ma doara in jurul coloanei vertebrale(zona lombara)? Precizez ca am coloana indoita nu foarte mult, de la niste abdomene facute cu ridicarea membrelor inferioare la 45 grade, in condintii deloc favorabile. Poate, totusi, sa fie o raceala la rinichi? (durerea se amplifica pe zi ce trece).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Shinto a răspuns:

Este mult mai posibil sa fi afectat nervul sciatic, in timpul efectuarii abdomenelor.Incearca sa aplici zonal,in regiunea lombara,un unguent analgezic-antiinflamator,gen Ben-Gay,Harrar,sau chiar Diclofenac, dar daca durerea persista, ar fi bine sa mergi la un medic!

| AlxMro explică (pentru Shinto):

Am mers la un medic, si mi-a spus ca in timpul alergarii, sariturilor imi este presat un nerv si cred ca este acela de care spui tu. N-am facut sport de 2 zile si nu ma mai doare nimic... sper ca-mi trece cu niste gimnastica.

| Shinto a răspuns (pentru AlxMro):

Da, e nervul sciatic. Sa nu exagerezi cu gimnastica, cel putin un timp. Nu fa miscari foarte bruste, si nu forta in nici un fel, pentru ca ce ai patit se poate repeta. Unguentele pe care le-am mentionat sunt utile in situatia asta. Ma bucur ca esti mai bine. Multa sanatate!