| anonim_4396 a întrebat:

Doare când îndepărtezi o aluniță de pe față? Cum se scoate o aluniță normală și una ieșită din piele? Rămân cicatrici urâte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. operatia nu este dureroasa--- se face anestezie
2. ambele se excizeaza (se extirpa) cu bisturiul
3.raman cicatrici(mai mari sau mai mici, in functie de marimea tumorii excizate)

| pietrean a răspuns:

Nu-mi dau seama la ce te referi cand spui "alunita normala si una iesita din piele". Exista alunite si verugi, ambele trebuiesc vazute si analizate, de catre medicul dermatolog.Doar el poate sa-ti spuna,ce trebuie sa faci si cum se procedeaza la extirparea lor.
In ceea ce privesc cicatricile,cred ca depinde si de marimea lor, deci de cat se taie, ca sa poata pielea sa se regenereze, sa se prinda.
Sunt si metode empirice, dar este mai bine intai sa mergi la medic! Cu asa ceva nu este de joaca!

| DianaDobritoiu a răspuns:

Din cate am auzit cu laserul nu doare si nici nu raman cicatrici, insa daca e vorba de vreo operatie sau ceva de genul asat, s-ar putea sa iti ramana vreo cicatrice.

| qxeenbee a răspuns:

Daca este sa le indepartezi chirurgical, nu, n o sa doara si nici nu or sa iti ramana cicatrici laughing. Sa nu incerci niciodata sa le indepartezi singura, pe langa faptul ca iti pot ramane semne urate poti sa contactezi cine-stie-ce-boala...
Sper ca te am ajutat :3.

| Lupu_Gabriela_1984 a răspuns:

Buna.Alunitele de pe fata trebuie scoase de un doctor dermatolog.Se cauterizeaza si asa nu raman cicatrici.