| anoniiim1807 a întrebat:

Doare cand iti scoate nervul unei masele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Te anesteziaza, deci in principiu, nu doare. Insa doar cand iti va baga acele atit de bine in masea incit sa doara, sa simti intepatura, abia atunci medicul va stii ca si-a facut bine treaba. Dar stai linistita, tutul dureaza cateva clipe!
Mai grav e daca ramane ceva din nerv acolo. Dupa ceva timp la rece sau cald te va durea cumplit (eu intr-o zi de vara nu am putut sa ma bucur de o inghetata la o cofetarie, pentru ca atunci m-a luat durerea la rece), dar vei merge din nou si il va scoate complet. Oricum, nu iti scoate din prima nervul, inchide doar provizoriu, si abia la urmatoarea sedinta, daca nu sunt probleme va inchide cu totul.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu doare, pentru ca se face totul sub anestezie.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu pentru ca se face sub anestezie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți face anestezie. Dar totuși... Uuuu

| anoniiim1807 explică (pentru anonim_4396):

Mi-a plombat o masea fara sa imi scoata nervul si a durut.
Mi-a pus un medicament ca sa imi omoare nervul si apoi sa il scoata. Sper sa rezist

| anonim_4396 a răspuns (pentru anoniiim1807):

Pey atunci nu doare. Medicamentul ți-l omoară lent. Ce-o să scoată, o să fie doar 'cadavrul' nervului.

| raduspace10 a răspuns:

Daca iti face anestezie nu simti nimic ( sau aproape nimic )