| Anonima10002003 a întrebat:

Doare cand ti se recolteaza pentru analize cultura col, mycoplasme si ureaplasma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De pe net aflam :

"Analiza pentru mycoplasma și ureaplasma poate fi lucrată din probe de sânge, urină, secreție vaginală, secreție de col uterin, spermă, secreție uretrală sau prostatică și spută. Această analiză nu necesită pregătiri speciale. Proba de sânge se poate recolta în orice moment al zilei.

Pentru analiza din secreții, proba va fi prelevată pe un tampon special destinat recoltării acestora, mycoplasma fiind extrem de sensibilă la temperatură și alte condiții de mediu.

Înainte de recoltare, nu este recomandată folosirea altor produse pentru igienă intimă, în afară de apă și săpun. De asemenea, se recomandă evitarea administrării de lubrifianți sau antiseptice locale."

deci nu doare!

| alina2k18 a răspuns:

Simti ca o piscatura si cam atat.
O sa foloseasca si speculum, se simte rece...

| ioana748 a răspuns:

O sa simti ceva, nu o sa fie prea confortabil, dar nu ai de ce te speria.
Sa fii relaxata.
Sanatate,